Ortognatik cerrahi endikasyonu konulan hastalar ile sağlıklı bireylerin mandibular kanal ve ramus morfolojilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparison of mandibular canal and ramus morphology of the orthognathic surgery indicated patients with healthy individuals: Retrospective study
- Tez No: 501300
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALPAY KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde insanların büyük bir kısmı dentofasiyal deformitelerden etkilenmektedir. Bu deformiteler basit şekilde tedavi edilebilmekle beraber bazı durumlarda ortognatik cerrahiye ihtiyaç duyulmaktadır. Ortognatik cerrahi uygulanırken birtakım komplikasyonların oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Bu araştırmanın amacı ortognatik cerrahi endikasyonu konulan hastalardan preoperatif konik ışınlı bilgisayarlı tomografi çekilerek inferior alveoler sinirin seyri ve ramusun morfolojisi değerlendirilerek uygulanacak olan ortognatik cerrahi işlemler sırasında oluşabilme ihtimali olan komplikasyonları (sinir hasarı, istenmeyen kırık vb.) minimalize ederek ortognatik cerrahi ameliyatlarını daha hızlı, güvenli ve kontrollü yapılmasına sağladığı katkıları değerlendirmektir. Araştırmamızda ortognatik cerrahi endikasyonu konulan 50 hasta ile diğer işlemler için başvuran 50 hastadan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi çekilerek sinirin seyri ve ramusun morfolojisi değerlendirilip kıyaslanmıştır. Çalışmamızda MF bölgesinde linguladan mandibuler çentiğe (L-N), ramusun ön kenarına (L-Ön taraf), ramusun arka kenarına (L-Arka taraf) ve mandibulanın alt kenarına (L-Alt taraf) olan mesafeler ölçülmüştür. RM, MA, CM1 ve CM2 kesitlerinde ise mandibular kanalda mandibulanın bukkal (C-B), lingual (C-L), üst kenar (C-Üst) ve alt kenara (C-Alt) olan mesafeler ölçülerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak L-Ön taraf, L-N ve L-Alt taraf mesafeleri dentofasiyel deformitesi olan hasta gruplarında istatististiksel olarak daha büyük çıkmıştır. Diğer mesafelerde anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the majority of the human population suffers from dentofacial deformities. Besides of easy treatment options, in certain cases orthognathic surgery procedures are unavoidable. While performing these procedures several complications are inevitable. The purpose of this study is to obtain preoperative CBCT images from orthognathic surgery indicated patients and evaluate the trace of inferior alveolar nerve and ramus morphology which will help us to minimize the complications (nerve damage, bad splits ie) which can occur and shed light on the way performing these procedures faster, safer and more controllable. CBCT images were taken from orthognathic surgery indicated (50 patients) and other patients (50 patients) with different complaints who applied to our clinic. Trace of nerve and ramus morphology were compared between these two groups. Distances between lingula to mandibular notch, anterior border of ramus, posterior border of the ramus and inferior border of the mandible were measured in the cross section of MF. Distances between mandibular canal to buccal, lingual, superior and inferior sides were measured and evaluated in the cross sections RM, MA, CM1 and CM2. As a result L-Anterior side, L-mandibular notch and L-inferior border of mandible measurements were found statistically increased in dentofacial deformity group. In other measurements, differences between these two groups were statistically insignificant.