Rapid maksiller expansiyonun maksiller ve mandibuler kemik hacmine etkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Cbct evaluation on the effect of rapid maxillary expansion on the maxillary and mandibular bone volume
  1. Tez No: 501313
  2. Yazar: ORHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN KARADEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın amacı, hızlı üst çene genişletmesi öncesi ve 6 aylık pekiştirme sonrası ölçülen maksilla ve mandibula kemiklerinin hacimlerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) verileri üzerinde değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın materyalini Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden elde edilen ve tedavi amacı ile hızlı üst çene genişletmesi yapılan hastaların (banded RME uygulanmış ( 3 erkek, 12 kız), bonded RME uygulanmış (7 erkek, 8 kız)) KIBT görüntüleri oluşturmuştur. Kontrol grubunu ise maksiller darlığı olmayan ve ortodontik olarak herhangi bir tedavi görmemiş hastalardan (7 erkek, 8 kız) elde edilen KIBT görüntüleri oluşturmuştur. Hacimsel ölçümler üç boyutlu tomografik model oluşturma programı (Mimics® 15.0, Materialise, Belçika) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu programda her tomografik kesitte maksilla ve mandibula kemiklerinin görüntüsü diğer komşu dokulardan ayrılmış ve üç boyutlu olarak modellenmiştir. Ardından elde edilen dijital modellerin hacim bilgileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. RME ve kontrol grubundaki bağımlı her bir grupta, tedavinin farklı dönemlerinde meydana gelen değişikliklerin karşılaştırılması amacıyla parametrik testlerden 'paired Samples T testi' uygulanmıştır. Tüm gruplarda tedavi süresi boyunca meydana gelen değişimlerin karşılaştırılmasında 'One-Way Anova Analizi (Tek yönlü varyans analizi)' uygulanmıştır. Bu yöntemin sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlılık gösteren parametreler için post-hoc çoklu karşılaştırma testlerinden 'Tukey HSD testi' uygulanmıştır. Hızlı üst çene genişletmesinin iki dönemde elde edilen verileri karşılaştırıldığında, maksilla ve mandibula kemik hacminde istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülmemiştir (0,05
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the volume of the maxillary and mandibular bones on the cone-beam computed tomography (CBCT) data before and 6 months after the consolidation of rapid maxillary expansion. The material of this study has been consisted of CBCT images of the patients treated with the purpose of rapid maxillary expansion, obtained from the archive of Dicle University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics (banded-RME-applied ( 3 males, 12 females), bonded-RME-applied (7 males, 8 females)). As for the control group, they were formed of the CBCT images of the patients orthodontically untreated, nor did they have maxillary transversal deficiency (7 males, 8 females). Volumetric measurements were performed through three-dimensional tomographic modeling program (15.0 Mimics®, Materialise, Belgium). In this program, in each tomographic cross-section, the image of the maxilla and mandible bone was separated from other adjacent tissues and modeled in three dimensions. Then the volume of digital information models obtained were statistically evaluated. In RME and each dependent control group, 'Paired Samples T test' was applied in order to compare changes occurring at different stages of the treatment. 'One-Way Anova' was applied so as to compare changes that occur during the treatment period in all groups. According to the results of this method the post-hoc multiple comparison test of 'Tukey HSD test' was applied for the parameters showing statistically significant differences between groups. When the data of rapid maxillary expansion obtained in two periods were compared, a significant increase was not observed statistically in the maxillary and mandibular bone volume (0,05