Towards the determinetion of Urban identity: A cade study in Çeşme
Kentsel kimlik tespitine bir yaklaşım: Çeşme'de bir alan çalışması
- Tez No: 50133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bir kentin kimliğinin uzun bir zaman dilimi içinde ve coğrafyası, kültürü, mimarisi, gelenekleri, yaşam biçimi yani tüm genetik yapısı ile birlikte oluştuğunu ve kente biçim verdiğini söyleyebiliriz. Ancak dünyada ve özellikle ülkemizde kent kimliğini olumsuz yönde etkileyen toplumun sosyal ve ekonomik kimlik yapısının hızlı değişimi, mimari akımlardaki değişiklikler, gelişmekte olan ülkeler üzerinde etkileştirilen küresel politikaların ve benzeri tüm etmenlerin sonucunda, bir çok yerde artık kentlerin kimliğinden değil, kimliksizliğinden söz edilmektedir. Bu çalışmada, ilk bölümde kentsel kimlik tanımına kavramsal açıdan yaklaşılacak, dünyadan ve Türkiye'den kentsel kimlik örneklemeleri yapılacak, korumacılık ile bağlantısı irdelenecektir. İkinci bölümde, Kimlik ve Koruma konusunda örnekler ve uygulamalar ele alınacaktır. Üçüncü bölümde, Çeşme şehrinin kentsel kimliğinin tanımlanmasına yönelik çalışmalar ortaya konacak, kimlik öğelerinin saptanmasına çalışılacaktır. Bu bölümde ayrıca Çeşme kent merkezinde yer alan korunacak sokaklar kapsamındaki İnkılap caddesi başta olmak üzere, kitle tespitleri, sokak siluetleri üzerinde öneri çalışmalar sergilenecektir. Dördüncü bölümde ise, Çeşme şehrinin tüm yapılaşması için geçerli olmak üzere bir“Tasarım Rehberi”oluşturulmasına yönelik çalışmalara katkı konacaktır. Bu çalışma, kent kimliği gibi derin bir konuda yapılan ancak bir sondaj çalışması olarak değerlendirilmeli ve kent kimliği konusunda tez sahibinin bir başlangıç çalışması olduğu bilinmelidir. Buna ilave olarak, yazı dili ve anlatımlar basit tutularak, toplumun konuya ilgi duyacak çok geniş bir kesimine hitap edebileceği varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
We can say that, a town's identity, in a long time span, gives shape to that town and it forms itself with the towns geography, culture, architecture, traditions, life style, and all its genetic structure. However, in the world, and especially in our country, it is possible to talk about the lost identity of the towns rather than urban identity due to the negative factors that effect it such as the rapid change in the social and economic structure of the society, the developments in architectural styles, the global policies that effect developing countries, and similar elemants. In the first section of this study, the definition of the urban identity will be given in terms of concept, examples of urban identity will be given from Türkiye and the world, conservatism and its connections will be examined. The second section will cover the Identity and Conserving examples and the applications. Within the third section, the studies upon the urban identity of Çeşme and the elements of identity will be evaluated. Also within this chapter, the streets in Çeşme town center that should be protected, especially İnkılap Street, the prepositional studies on mass stabilization and street silhouttes will be displaed. In the fourth section, a supplement to the studies to form a“Design Guide Book”that covers all the work done to structure the Çeşme City. It should be known that this study is only a drill into the very deep topic of urban identity and that this is only a start for the thesis owner on this topic. In addition to this, by keeping the literary language and discriptions simple, it has been thought that it will adress to a very big proportion of the society who are interested in the topic.