Türkiye'ye yönelik sığınmacı ve mülteci hareketlerinin ulusal güvenliğe etkileri: Suriyeli sığınmacılar örneği
The effects on national security of the movement of refugees and asylum seekers into Turkey: Syrian asylum seekers example
- Tez No: 501351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada, Suriyeli sığınmacılardan kaynaklanan sorunlar ele alınmıştır. Bundan hareketle çalışmadaki temel amaç, 2011 yılından itibaren kitlesel ve zorunlu olarak Türkiye'ye gelen Suriyelilerin özellikle güvenlik açısından yol açtıkları tehditleri ve riskleri ortaya koymaktır. Konu, Waever'in güvenlik konusunda anahtar kavram olarak gördüğü ulusal güvenlik bağlamında incelenmektedir. Siyasî-askerî güvenlik ile toplumsal güvenliğin etkileşim içinde olmasından hareketle bütüncül bir yaklaşım izlenmektedir. Topluma yönelik tehditler de ulusal güvenliğin bir parçası olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde sığınmacı/mülteci ve göç konusu, Türkiye'nin yaklaşımı dikkate alınarak, kavramsal, hukukî, teorik ve güvenlik boyutlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde tarihsel gelişimi bağlamında Türkiye-Suriye ilişkilerinin güvenlik boyutu, sığınmacı sorununun ortaya çıkışı, ilgili aktörlerin Suriye krizindeki konumu ve sığınmacı sorununa yaklaşımı analiz edilmiştir. Son bölümde ise sığınmacı kaynaklı sorunların Türkiye'nin ulusal güvenliğine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this study, the problems arising from Syrian asylum seekers are approached. The main aim of this study is to reveal the threats and risks of the Syrian citizen mass who forced to came to Turkey since 2011. The subject is examined in the context of“national security”which is Waever's key concept in security. Holistic view is observed, taking into account that political-military security and social security are interacting with each other. Threats targeting society are also considered as the components of national securty. In the first part of the study, the asylum seeker/refugee and migration topics were studied in terms of conceptual, legal, theoretical and security dimensions, taking Turkey's approach into consideration. In the second part, within the context of historical development, the security dimension of the relations between Turkey and Syria, the emergence of the problem of the asylum seker, the positions of the related actors in the Syrian crisis and their approaches to the problem of the asylum seeker were analyzed. In the final part, the effects of asylum seeker oriented problems to the national security of Turkey were analyzed.