Presenteizm ile duygusal bağlılık arasındaki ilişki: Seyahat acentaları üzerine bir uygulama
The relationship between presenteeism and affective commitment: An application on travel agents
- Tez No: 501350
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı presenteizm ile duygusal bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Ankara'da bulunan seyahat acentası çalışanları oluşturmaktadır. Anket, yüz yüze görüşülerek 179 seyahat acentası çalışanına uygulanmıştır. Bu doğrultuda,; anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı çerçevesinde çalışanların; cinsiyeti, medeni durumu, eğitim durumu, yaşı, mesleki deneyimi, bulundukları pozisyonları ve çalıştıkları bölümleri gibi demografik değişkenlerin çalışanların presenteizm ve duygusal bağlılık düzeyleri üzerindeki etkileri de ele alınmıştır. Duygusal bağlılığın presenteizm üzerinde anlamlı ve kısmi bir etkisinin olduğuna rastlanmıştır. Bu sonuçlar yanında teori ve uygulama açısından bazı kısıtlar ve gelecekteki araştırmaları yönlendirme bakımından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between presenteism and affective commitment. Survey method was used as data collection technique. The population of the work is the travel agency employees in Ankara. The questionnaire was applied to 179 travel agency employees face to face. In this direction; The data obtained from the questionnaires were evaluated by using SPSS 22.0 statistical package program. Employees who are in the main objective of the work; Demographic variables such as gender, marital status, education status, age, occupational experience, positions they are in and studies are also discussed in relation to employees' presenting and affective commitment levels. Affective commitment has been found to have a significant and partial effect on presenteism. In addition to these conclusions, some limitations in terms of theory and practice and suggestions for future research are presented.