Ortadoğu'da siyasi yönetimlerin otoriterleşmesinin bileşenleri
Components of political governments authoritarianism in the Middle East
  1. Tez No: 501353
  2. Yazar: GÜLDEN ÇAMURCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
“Ortadoğu'da Siyasal Yönetimlerin Otoriterleşmesinin Bileşenleri”başlıklı doktora tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezde İngilizce MENA (Middle East and North Africa) olarak ifade edilen Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde otoriterliğe sebep olan genel etkenler tespit edilmeye çalışılmış, bölge ülkeleri arasından bir ya da birkaçı seçilerek incelenmemiştir. Yeri geldikçe ülkeler bazında örneklere yer verilmiştir. Öncelikle tezde Ortadoğu'daki siyasi iktidarlar üzerinde çalışıldığı belirtilmelidir. Otoriter siyasi yönetim, hukuk kurallarının oluşumu ve devletin hukuka yaklaşımı açısından ele alınmıştır. Otoriter siyasi yönetimlerde hukuk kuralları toplumun ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmaktan ziyade, siyasi iktidarın menfaatleri doğrultusunda çıkarılır. Tezin Birinci Bölümünde Ortadoğu'da hakim din olan İslam dininin otoriterliğe etki edip etmediği incelenmiştir. Buna göre din, bu konuda yalnız başına bir etken değildir. Dini yaşantı, belli bir zaman ve yerdeki koşullara göre değişmektedir. İslam, devletin dini olarak kabul edildiğinde, birden fazla Şeriat yorumundan biri tercih edilmektedir. Tezin İkinci Bölümü“Otoriterliği Destekleyici Dinamikler”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde Ortadoğu'da otoriterliği destekleyen coğrafi, toplumsal ve siyasi koşullar incelenmiştir. Bölgenin doğal kaynaklar bakımından zenginliği siyasi iktidarların otoriter uygulamalarına kaynaklık etmektedir. Tezin üçüncü ve son bölümü“Ortadoğu'nun Batı Hegemonyasına Karşı Siyasal Tepkisi”başlığını taşımaktadır. 18. Yüzyılla başlayan Batı sömürgeciliği coğrafyanın kaderini değiştirmiştir. Din, kimlik belirleyici unsur olarak öne çıkmış ve siyasal İslami akımlar yükselişe geçmiştir.
Özet (Çeviri)
“The thesis study titled ”Components of Political Governments Authoritarianism in the Middle East“ consists of three parts. In the thesis, it is tried to determine general factors which cause authoritarianism in Middle East and North Africa region expressed as Middle East and North Africa (MENA), and one or more of the countries in the region have been selected and not taken into consideration. As the occasion arises, examples have been included in some countries. First of all, it should be mentioned that this thesis has studied the political powers in the Middle East. The authoritarian political government has been dealt with in terms of the formation of the rules of law and the approach of the state to law., it can be said that, in authoritarian political governments, the rules of law are issued in accordance with the interests of political power, rather than by the necessity of society. In the first part of the thesis, it is examined whether the Islamic religion, which is the dominant religion in the Middle East, has an effect on authoritarianism. Accordingly, religion is not alone in this matter. Religious experience varies according to the conditions at a certain time and place. When Islam is accepted as a state religion, one of more than one the Sharia interpretations are preferred. The second part of the thesis is titled ”Dynamics Supporting Authoritarianism“. In this section, the geographical, social and political conditions supporting authoritarianism in the Middle East are examined. The richness of the region in terms of natural resources is a source of authoritarian practices of political power. The third and final chapter of the thesis is titled ”Political Reaction to the Western Hegemony of the Middle East". Western colonialism, which began in the 18th century, changed the fate of the geography. Religion has come to the forefront as an identifiable element and political Islamic trends have risen.