Atopik dermatitli bebeklerde hava yolu inflamasyonu var mı?
Do infants with atopic dermatitis have airway inflammation?
  1. Tez No: 501354
  2. Yazar: CEM GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Amaç: Atopik dermatit, kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Ancak sadece bir deri hastalığı değil hayatın ileri yıllarında başlayacak yeni alerjik hastalıkların da bir habercisi gibi kabul edilmektedir. Ağır atopik dermatiti olan bebeklerin % 60'ında astım gelişmektedir. Çalışmamızda atopik dermatitli bebeklerde erken dönemde havayolu inflamasyonu olup olmadığı değerlendirilmek istenmiştir. Yöntem: Çalışmaya yaşları 36 ayın altında olan atopik dermatitli (n=30), persistan hışıltılı (n=22) ve sağlıklı kontrol grubu (n=21) olmak üzere toplam 73 bebek alındı. Atopik dermatitli bebeklerde ciddiyet derecesi SCORAD indeksi ile belirlendi. Persistan hışıltı grubu Astım Prediktif İndeksi kullanılarak seçildi. Tüm bebeklerin eozinofil sayılarına bakıldı, 12 parametreli deri prik testi yapıldı, R-tüp yöntemi ile yoğunlaştırılmış nefes havası toplandı. Yoğunlaştırılmış nefes havasında TSLP, OX40L, eotaksin ve IL-23 düzeyleri ELİZA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: TSLP ve OX40L düzeyleri karşılaştırıldığında atopik dermatit, persistan hışıltı ve sağlıklı kontrol grubu arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
DO INFANTS WITH ATOPİC DERMATITIS HAVE AIRWAY INFLAMMATION? ABSTRACT Objective: Atopic dermatitis is a chronic inflammatory skin disease. It is not just a skin disease, it often precedes the development of other atopic diseases. Around 60% children with severe atopic dermatitis develop asthma. The purpose of this study was to evaluate the early airway inflammation in infants with atopic dermatitis. Methods: A total of 73 infants aged less than 36 months were included in the study, with atopic dermatitis (n = 30), persistent wheezing (n = 22) and healthy controls (n = 21). The severity of disease was determined by the SCORAD index in infants with atopic dermatitis. The persistent wheezing group was selected according to Asthma Predictive Index. Eosinophil counts were determined, skin prick tests were performed and exhaled breath condensates were collected via R-tube method. Levels of TSLP, OX40L, eotaxin and IL-23 in exhaled breath condensate were determined by ELISA. Results: No significant difference was found in the levels of TSLP and OX40L in exhaled breath condensate among groups (p> 0,05).