Arap Baharı sürecinde Tunus'ta demokrasiye geçişte sivil toplumun rolü
The role of civil society in a democratic transition in Tunisia during the Arab Spring
- Tez No: 501364
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmakta ve Arap Baharı sürecinde Tunus'un demokrasiye geçişinde sivil toplumun oynadığı rolü merkeze almaktadır. İlk bölümde tezin teorik çerçevesi bağlamında demokratik geçiş literatürü incelenerek farklı teorik yaklaşımlar ışığında sivil toplum demokrasi ilişkileri ve bölgedeki yansımaları incelenmektedir. Ikinci bölüm Tunus sivil toplumunun tarihsel sürecine odaklanmakta ve Arap Baharı sürecine kadar olan dönemde Tunus'ta sivil toplumun nasıl geliştiğine, kurumsallaştığına ve dönüştüğüne odaklanmaktadır. Tezin üçüncü ve son bölümü ise Tunus'un Arap Baharı sürecinin çıkış noktası olarak demokrasiye geçiş güzergahında diğer ülkelerden farklı olarak deneyimleri ve sivil toplumunun bu geçiş sürecinde ne rol oynadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main chapter and discusses Tunisian civil society's role in democratic transition during Arab Spring process. First chapter examines in the context of the theoretical framework as democratic transition literature and civil society- democracy relations impacts in the region. Second chapter focuses historical process of Tunisian civil society and examines instutitionalization, evolution and transformation of it. Third and last chapter examines Tunisian civil society's role in democratic transition during Arab Spring process.