Yaşar Kemal'in romanlarının tema, zihniyet, yapı ve anlatım bakımından incelenmesi
The structure, theme and mentality characteristics of Yasar Kemal's novels
  1. Tez No: 501367
  2. Yazar: ECE ONURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 766
Özet
Modern Türk Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından birisi olan Yaşar Kemal, özellikle romancı kimliğiyle tanınmaktadır. Yazarın romanları dışında bir şiir kitabı, deneme ve derlemeleri ile röportajları da bulunmaktadır. Yaşar Kemal'in romanlarının büyük bölümü ise, Çukurova insanını ve bu insanların günlük hayatlarında karşılaştıkları toplumsal çatışmalar üzerine kaleme alınmıştır. Bu çalışma, Yaşar Kemal'in romanlarınını kendilerine özgü yapı, tema ve zihniyet özelliklerini tespit edebilmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda kullanılan yapısalcı yöntem ışığında, yazarın romanlarının incelemesi yapılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde, Yaşar Kemal'in romanlarının ortak yapı tema ve zihniyet özelliklerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yasar Kemal, one of the most important authors of contemporary Turkish Literature, is particularly well-known for his novelist identity. Other than his novels, the author has a poetry book, essays, compilations and interviews. Most of Yasar Kemal's novels depict the locals of Cilician plain and the social conflicts they go through in their daily lives. This study aims to examine his novels and to ascertain their specific structure, theme and mentality characteristics. In light of the structural method that has been used in accordance with this objective, the author's novels have been examined. As a result of the study, the structure, theme and mentality characteristics of Yasar Kemal novels have been attained.