Dîvânu Lugâti't-Türk'ün söz varlığı üzerine bir karşılaştırma (Kazak Türkçesi)
A comparison on Dîvânu Lugâti't-Turk's lexicology (Kazakh Turkish)
  1. Tez No: 501366
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu çalışmada Karahanlı Türkçesi dönemine ait Dîvânu Lugâti't-Türk adlı eserde yer alan fiillerin Kazak Türkçesi'nde yaşayan şekilleri incelenmiştir. Öncelikle Dîvânu Lugâti't-Türk'te yer alan fiillerin Kazak Türkçesinde yaşayan şekilleri çeşitli sözlüklerden yararlanılarak tespit edilmiştir. Dîvânu Lugâti't-Türk'te yer alan 3477 fiilin 1408'sinin Kazak Türkçesinde aynen ya da değişik şekillerde yaşadığı saptanmıştır. Daha sonra tespit edilen bu fillerin uğradıkları fonetik ve semantik değişiklikler detaylı olarak ele alınmış ve elde edilen bulgular sonuç kısmında çeşitli istatistiki verilerle birlikte değerlendirilmiştir. Ayrıca Karahanlı Türkçesi, Dîvânu Lugâti't-Türk, Kâşgarlı Mahmud, Kazakistan, Kazak Türkleri ve Kazak Türkçesi hakkında da genel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparative analysis examines the use of verbs between the Dîvânu Lugâti't-Turk's, which belongs to Karakhanid Turkish period, and the contemporary versions in Kazakh Turkish. First of all, Dîvânu Lugâti't-Turk's verbs in contemporary Kazakh Turkish are investigated by examining various dictionaries. It is determined that 1408 of 3477 verbs which take part in Dîvânu Lugâti't-Turk's are generally consistent in contemporary dictionaries, yet some variations exist. Specifically, the selected verbs' phonetic and semantic changes are examined comprehensively. Findings are evaluated with statistical data in the result section. Also, some other information about Karakhanid Turkish, Dîvânu Lugâti't-Turk's, Kâşgarlı Mahmud, Kazakhstan, Kazakh Turks and Kazakh Turkish are presented.