Kent mekanının şekillenmesinde alışveriş merkezlerinin etkisi: Ankara örneği
The effect of shopping centers in the formation of urban space: The case of Ankara
  1. Tez No: 501368
  2. Yazar: BANU AKTÜRK ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Gündelik hayatın bütün ihtiyaçlarını tek bir çatı altında toplamayı vaat eden alışveriş merkezleri günümüz kentlerinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Hızla değişen kentsel yaşam tarzına paralel olarak alışveriş mekânları da tarihsel süreç içerisinde sürekli değişmiş ve bugün sosyal ve kültürel dönüşümü yansıtan mekânlar olarak kent ve kentli hayatında önemli bir yer etmiştir. Küresel sistemin ekonomik düzlemde yaratmış olduğu etkinin bir ürünü olan alışveriş merkezleri günümüzde birer tüketim mekânı olmanın ötesinde buluşma noktası olarak birey ve grupların bir araya geldiği, kafe ve restoranlar ile sinema, oyun ve eğlence alanı gibi geniş bir hizmet yelpazesiyle her yaştan insana hitap edebilen boş zamanların değerlendirilebileceği mekânlar halini almıştır. Boş zaman, eğlence, kültür ve sanat gibi pek çok şeyi tüketim nesnesi haline getiren alışveriş merkezlerinin bireyleri sürekli bir tüketim akışı içine sokması kentler için çok yönlü sonuçları olan ve incelenmesi gereken bir alan yaratmaktadır. Sayıları, etkileri ve popülerliği gün geçtikçe artan alışveriş merkezlerine kıyasla kent merkezleri giderek sönükleşmekte ve önemini kaybetmektedir. Alışveriş merkezlerindeki artan kalabalıklık karşısında kent merkezlerinin terk edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Meydanlar, anıtlar, kamu binaları ve kent merkezleri gibi kentlere kimlik kazandırıcı öğelerin yerini tek düze yapıda birbirinin kopyası olan alışveriş merkezlerinin alması bugün bir örnek kentler karşımıza çıkarmaktadır. Alışveriş merkezlerinin ekonomik, kültürel, politik ve siyasal açıdan kent mekânında yarattığı etkiler Ankara kenti özelinde yapılan bir alan araştırmasıyla ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Alışveriş merkezleri, kent merkezi, mekân, küreselleşme, Ankara
Özet (Çeviri)
Shopping centers that promise to meet all the needs of everyday life under one roof have be come an important part of today's cities. Rapidly changing shopping are as parallel to the urban life style has changed constantly in the historical process and has an important place in the life of the city and urban spaces that reflect the social and cultural transformation today. Shopping centers, which are an effective product that the global system has created in economic level, are not only a consumption place but also a place where individuals and groups come together as a meeting point; with cafes, restaurants and a wide range of services such as cinema, playgrounds and entertainment areas, they have become places can be evaluated by people of allages. The fact that shopping centers, which make many things such as leisure, entertainment, culture and art an object of consumption, put individuals in a constant habit of consumption creates a space for cities to have multifaceted results and to be examined. Numbers, compared to the effects of the increasing popularity of shopping centers and city centers are increasingly faded and lost its importance. It will not be wrong to say that the city centers have been abandoned in the face of the increasing crowds in shopping centers. Today, thefact of shopping centers which are replicate of each other taking places of identity giving elements of cities such as squares, monuments, public buildings and city centers reveals“model cities”. Economic, cultural and political effects of the shopping malls in the urban space have been tried to be revealed by a fields tudy made in Ankara city. Key Words : Shopping centers, city center, space, globalization, Ankara