Lise öğrencilerinde psikolojik savunmalar açısından narsisizm ve benlik saygısının karşılaştırılması
Comparison of narcissism and self-esteem in terms of defence mechanism in high school students
- Tez No: 501381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER DEMİREL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Narsisizm ve benlik saygısı birbiriyle karıştırılan, iç içe geçmiş iki kavramdır. Narsisizm benlik saygısını korumak için her birey için normal ölçülerde gerekliyken, abartılmış bir narsisizm patolojiye işaret eder. Savunma mekanizmaları, abartılmış bir narsisizmi, normal bir narsisizmden ya da benlik saygısından ayırt etmek için geçerli bir dayanak noktası olabilir. Çünkü bugün pek çok psikolojik yaklaşım, patoloji ile bireyin kullandığı savunma mekanizması arasında bir ilişki olduğunu kabul etmiş durumdadır. Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinde kullanılan savunma mekanizmaları açısından narsisizm ve benlik saygısını karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklem grubu, İstanbul Kartal ilçesinde bulunan 4 farklı lise türünde öğrenim gören 425 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem grubu tesadüfü yöntemle seçilmiştir. Araştırmanın verileri,“Bireysel Bilgi Formu”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Narsisistik Kişilik Ölçeği”ve“Savunma Biçimleri Testi”nden elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, SSPS 17 programı kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 kabul edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler neticesinde, narsisizm ile hem ilkel hem de olgun savunmalar arasında pozitif bir ilişki tespit edilirken, benlik saygısı ile sadece ilkel savunmalar arasında bir ilişki bulunmuştur. Benlik saygısı düşük kişilerin daha çok ilkel savunma kullandıkları görülmüştür. Benlik saygısı ile narsisizm arasındaki ilişkiye bakıldığında ise, benlik saygısı yükseldikçe, narsisizm puanlarının artığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Narcissism and self esteem are two intertwined concepts. An exaggerated narcissism refers to pathology, while narcissism is necessary for normal self-esteem to protect self-respect. Defensive mechanisms can be a valid foothold to distinguish an exaggerated narcissist from a normal narcissist or self-esteem. Because many psychological approaches today have acknowledged that there is a relationship between pathology and the defense mechanism used by the individual. The purpose of this research is to compare narcissism and self-esteem in terms of defense mechanisms used in high school students. The sample group of the study consisted of 425 students studying in 4 different high school types in Istanbul Kartal. The study group was chosen by random method. The data of the study were obtained from the“Individual Information Form”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“Narcissictic Personality Inventory ”and“Defense Style Questionnaire-40”. In evaluating the results; SSPS 17 program was used. The level of significance was accepted as 0.05. As a result of the data obtained in the research, there was a relation between self-esteem and immature defenses only when a positive relationship was found between narcissism and immature and mature defenses. It was found that people with low self-esteem used more immature defense. When the relation between self-esteem and narcissism is examined, as the self-esteem increases, the scores of narcissism increase.