İçerik bilgilendirici iletişimin etki kuramları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of content informative communication in terms of effect theories
  1. Tez No: 501380
  2. Yazar: SONGÜL OMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, medya araçlarının günlük hayatımızdaki yeri ve önemi de artmaya başlamıştır. Hiç şüphesiz, medya araçlarında meydana gelen çeşitlilik bu araçların denetlenmesini ve çeşitli kamu politikalarının uygulanmasını hem zorlaştırmakta hem de zorunlu hale getirmektedir. Her bir medya aracının farklı yapılanması ve uygulaması söz konusudur. Ancak her medya aracı birey üzerindeki etkileri konusunda benzerlikler taşımaktadır. İletişimsel çeşitliliğin bireyler üzerindeki etkilerine yönelik sayısız akademik çalışma olmasına rağmen bu araçları doğru kullanmayı sağlayan ya da sağlayacak olan uyarıcı ve bilgilendirici sistemlere yönelik bilimsel çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında medyanın olası etkilerine yönelik olarak geliştirilen kamu politikalarını vurgulamak ve bu politikaların izleyici tarafından algılanmasını ortaya koyarak izleyici öneri ve beklentilerini belirlemek amaçlanmıştır. Uygulanan kamu politikaların alımlanmasına, işlevselliğine yönelik daha doğru bir çıktı elde etmek amacıyla çalışmada medyanın birey üzerindeki etkileri de belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede bulguların geçerliliği ve güvenirliği açısından çalışma kapsamında anket ve derinlemesine görüşme olmak üzere iki yönlü bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Anket çerçevesinde toplamda 350 deneğe (15 yaş ve üstü) yüzyüze ulaşılırken, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmesi kapsamında ise 12 ebeveyn (6 erkek, 6 kadın) ve 3-14 yaş arası 10 çocuk ile mülakat yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde katılımcıların sosyo demografik açıdan farklı özellikler göstermesine rağmen medyanın etkileri ve koruyucu işaretlere yönelik benzer görüşler sundukları ortaya konmuştur. Koruyucu işaretler katılımcılar tarafından genel anlamda“faydalı”ancak“yetersiz”olarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte program tercihi üzerinde çok fazla etki etmediği ve genellikle yasak meyve ya da kusurlu meyve etkisi oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With today's advancing technology, the place and significance of media tools started to grow. No doubt, the resulting variety makes it both difficult and mandatory to monitor these tools and to apply various public policies. Each media tool can be structured and applied differently. However, every media tool shows similarities in respect of their effects on individuals. Although there are numerous academic studies on the effects of communicative diversity on individuals, there are scarcely any scientific studies about the warning and informative systems that enable or will enable accurate use of these tools. In this regard, this thesis study aims at emphasizing the public policies developed for the potential effects of media and to determine proposals and expectations by presenting how such policies are perceived by the audience. With a view to attain a more accurate output for the reception and functionality of the applied public policies, the study also endeavors to identify the effects of media on individual. Within this framework, a bilateral field research has been conducted under this study, as questionnaire and in-depth interview, in terms of the validity and reliability of findings. While a total of 350 subjects (at the age of 15 and above) were contacted face to face as part of the questionnaire, 12 parents (6 males and 6 females) and 10 children aged between 3 and 14 were interviewed as part of the semi-structured in-depth interview. The obtained findings reveal that the participants have similar opinions for the effects of media and protective signs despite having different characteristics in socio-demographic terms. Protective signs are generally regarded by the participants as“useful”, yet“insufficient”. Nevertheless, it has been ascertained that they do not have much effect on the show and, mostly, create the effect of a forbidden or defective fruit.