Simulation of passenger process in airport terminal
Havaalanı terminalinde yolcu süreci simülasyonu
  1. Tez No: 501382
  2. Yazar: REYHAN PINAR PARKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. VİLDAN ÖZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ulaştırma alt sistemlerinden biri olan havayolu taşımacılığı yoğun bir rekabet halinde bulunmaktadır. Hızlı, güvenilir ve zaman tasarrufu sağlayan havayolu taşımacılığına olan talep her geçen gün artarak devam etmektedir. Havayollarının taşıdıkları yolcu sayılarındaki artış bu yolculara hizmet sağlayan havalimanlarının hizmet kalitelerini etkileyen ölçütler üzerinde çalışmalarını gerektirmektedir. Dakiklik ve güvenilirlik bir ulaştırma alt sisteminin kalitesini belirleyen ölçütlerin başında gelmektedir. Bu ölçütlerin istenilen seviyede tutulabilmesi de terminal süreçlerinde etkin bir yolcu akışı ile sağlanabilir. Bu çalışmada, Türkiye'nin lider havayolunun hub olarak kullandığı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda terminalindeki yolcu süreçlerinin simülasyon modeliyle incelenmesi amaçlanmıştır. Böylece darboğazların kaynağı belirlenerek hizmet kaliteleri belirlenecek ve müşteri memnuniyeti arttırılmaya çalışılacaktır. Bu amaçla, lokal ve transfer yolcularla ilgili tüm akışlar modellenerek veriler toplanmış ve senaryolar üretilerek simülasyon programına entegre edilmiştir. Sonuçlara bakıldığında, Türk Hava Yolları'nın transfer yolcu sayılarının artışıyla birlikte transfer süreç akışlarının önemi daha iyi anlaşılmıştır. Çalıştırılan modelin doğruluğu ve geçerliliği onaylandıktan sonra problemlerin oluştuğu süreçlerde simülasyon modelleri kullanılarak iyileştirme önerileri yapılmıştır. Sonuç olarak, havalimanlarında terminal süreçlerinde darboğazların belirlenip uygun çözüme gidilmesi sağlanmıştır. Bununla birlikte çalışma; gelişen havayollarında ve havalimanlarında, potansiyel yolcular için olası beklemelerin azalmasını sağlayacak, önlemlerin alınması ve öngörülerin doğru bir şekilde yapılması adına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the transport subsystems, air transport, is in intense competition. The demand for fast, reliable and time-saving air transport continues to increase day by day. The increase in the number of passengers carried by airlines requires that airports servicing these passengers work on criteria affecting the quality of service. Punctuality and reliability are at the top of the criteria for determining the quality of a transport subsystem. The ability to maintain these criteria at the desired level can also be provided by an effective passenger flow during terminal processes. In this study, it is aimed to examine the passenger processes at Istanbul Atatürk Airport Terminal, which is the hub of Turkey's leading airline, using a simulation model. Thus, service quality will be determined by investigated the source of bottlenecks and customer satisfaction will be tried to be increased. For this purpose, all flows related to local and transfer passengers are modeled and data is collected and scenarios are generated and integrated into the simulation program. Looking at the results, it is clear that the importance of transfer process flows is better understood with the increase of Turkish Airlines' number of transfer passengers. After validation of model, improvement proposals are made in processes where problems occur by using simulation models. As a result, bottlenecks have been identified and favorable solutions have been achieved in airport terminals. In addition to this, this work will provide an insight on taking precautions correctly by using it as an important decision support system that will reduce the potential passengers for the developing airlines and airports.