Beneficiation of arc furnace chimney emissions
Ark fırını baca emisyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 50138
  2. Yazar: HÜSEYİN HIZVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
III ÖZET Bu çalışmada İzmir-Foça' da bulunan Çukurova Demir-Çelik tesisinin baca tozlarında bulunan çinkonun redüksiyon yöntemi ile kazanılabilirliği araştırılmıştır. Baca tozunun fiziksel ve kimyasal analizi yapılarak tozun çok ince taneli olduğu ve ZnO (çinko oksidin) yanı sıra az miktarda da olsa ZnFe04 ( çinko ferriti ) içerdiği gözlenmiştir. Bu saptamalar ışığında, deneysel çalışmalar için aşağıdaki yöntemler izlenmiştir ; - baca tozunun çok ince taneli yapısından dolayı ( 74 % - 10 mikron ) öncelikle aglemerasyonu gerekmektedir. Yatırım ve işletme maliyeti düşük olduğundan biriketleme işlemi tercih edilmiştir ; - baca tozundaki çinko oksidi redükleyebilmek için biriketlemeden önce tozun kok ile belirli oranlarda karıştırılması ; - baca tozunun kolayca biriketlenmesi ve biriketlerin dayanıklı olabilmesi için yanabilen ve kül bırakmayan bir bağlayıcı olan melas'm kullanılması ; Bu prosedüre uygun biriketlerin hazırianarak farklı redüksiyon sürelerinde ve sıcaklıklarda deneylerin yapılması, optimum kok tozunun harcanmasıyla, en yüksek verimde çinko kazanımı ve geriye kalan düşük çinkolu biriketinde tekrardan işlenebilecek bir ürüne dönüşmüş olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, recovery of zinc from Electric Arc Furnace (EAF) dust taken from Çukurova Ferro-Steel Plant, situated in Foça/ Izmir is investigated. EAF dust sample was subjected to particle size and chemical analysis. It was found that it is very fine and contains ZnO ( zinc oxide ) and a small amount of ZnFe04 ( zinc ferrite ). In the light of these results, the procedure outlined below was followed ; - agglomeration of dust was preferred due to its very fine particle ( 74 % - 10 microns ). Briquette technique was applied due to its low capital and operating cost. - in order to reduce zinc oxide, EAF dust should be mixed with coke in certain amount - molasses will be used as a binder which forms a strong briquette of EAF dust and leaves no ash In this study, briquettes with different coke content were subjected to reduction process in various temperatures and duration to obtain the best recovery of zinc, using an optimum coke amount. This study was also aimed to recycle the low zinc contained briquettes to another product.