Atriyal fibrilasyonun cerrahi tedavisinde kullanılan kriyoablasyon ve radyofrekans ablasyon yöntemlerinin postoperatif orta dönem sonuçlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of postoperative medium termresults of cryoablation and radiofrequency ablation methods used in atrial fibrillation surgery treatment
- Tez No: 501394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon karşılaşılan en sık aritmi olup, genellikle mitral kapak ve koroner bypass operasyonu planlanan hastalarda görülmektedirler. Tedavi uygulanmadığı takdirde ciddi morbidite ve mortaliteye sebep olmaktadır. Radyofrekans ablasyon ve kriyoablasyon, atriyal fibrilasyon cerrahisinde kullanılan ve etkinliği kanıtlanan iki yöntemdir. Çalışmalarda kriyoablasyon ile radyofrekans ablasyon yöntemleri klinik sonuçları, etkinlik ve güvenilirlikleri açısından karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2011 ile Eylül 2017 tarihleri arasında; açık kalp cerrahisi geçiren, atriyal fibrilasyonu olan ve operasyon esnasında radyofrekans ablasyon veya kriyoablasyon uygulanan, arşiv kayıtlarına ulaşılan, 99 hasta 2 grup halinde çalışmaya dahil edilmiştir (Grup I: Kriyoablasyon, Grup II: Radyofrekans Ablasyon). Gruplar arası niceliksel parametreler Student t veya Mann-Whitney U testleri ile, niteliksel veriler ise Ki-Kare testi ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Kriyoablasyon grubunda 40 hasta, Radyofrekans ablasyon grubunda ise 59 hasta yer almıştır. Grup I' de ortalama yaş 60.6 ± 9 (40 – 80), Grup II' de ise ortalama yaş 60.7 ± 9.1 (36 – 82) olarak bulunmuştur (p=0.960). Hastaların çoğunluğuna mitral kapak replasmanı uygulanmıştır (%48.5). Grup II' deki hastaların preoperatif ejeksiyon fraksiyonu değerleri Grup I' deki hastalara oranla daha düşük bulunmuş ve istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0.014).
Özet (Çeviri)
Aim: Atrial fibrillation is the most common arrhythmia encountered and is usually seen in patients scheduled for coronary bypass and mitral valve surgery. If its treatment is not administered, it will cause serious morbidity and mortality. Radiofrequency ablation and cryoablation are two methods used in atrial fibrillation surgery and proven efficacy. Cryoablation and radiofrequency ablation methods were compared in terms of clinical outcomes, efficacy and safety. Materials and Methods: Between November 2011 and September 2017; 99 patients with atrial fibrillation who underwent radiofrequency ablation or cryoablation during open heart surgery were included in this study with 2 groups (Group I: Cryoablation, Group II: Radiofrequency ablation). Quantative parameters between groups were compared with Student t or Mann-Whitney U tests, and qualitative data were compared with Chi-square test. Results: The patients were divided into a cryoablation group (40 patients) and radiofrequency ablation group (59 patients). The mean age was 60.6 ± 9 (40-80) in Group I and 60.7 ± 9.1 (36-82) in Group II (p = 0.960). Mitral valve replacement was performed in the majority of patients (48.5%). The preoperative ejection fraction values of the patients in Group II were lower than those in Group I and statistically significant difference was found (p = 0.014).