Retinoik asit türevlerinin rat endometriozis modelinde etkinliği
Efffect of retinoic acid derivatives on rat endometriosis model
  1. Tez No: 501415
  2. Yazar: DENİZ KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT KART
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yapılan bu randomize kontrollü hayvan çalışmasında, retinoik asit türevlerinin ratlarda deneysel olarak oluşturulmuş endometriozis modelinde etkinliğini araştırılmıştır. 48 adet, peritoneal endometriotik implant yerleştirilmiş, dişi Sprague Dawley rat randomize olarak dört gruba ayrıldı. Grup I'e hiçbir medikasyon verilmedi. Grup II deki ratlara 10 mg / kg dozlarında isotretionin, Grup III teki ratlara 20 mg / kg dozlarında isotretionin, Grup IV teki ratlara 80 µg / kg alitretionin oral olarak orogastrik tüple 10 gün süreyle verildi. Bütün ratlara 10 gün boyunca tedavi verildikten sonra implant yüzey alanları ölçüldü, vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF) düzeylerini belirlemek için kan örnekleri alındı ve histopatolojik inceleme için endometrial implantlar eksize edildi. Çalışmanın sonunda, Grup II ve Grup III ile kontrol grubu karşılaştırıldığında peritoneal endometrial implantların yüzey alanlarının anlamlı olarak küçüldüğü görüldü. Endometrial implantların ortalama yüzey alanları ilaçla tedaviden sonra; Grup II' de 39,3±2,3 mm³ den 35,9 ±1,2 mm³ e (p=0.018); Grup III' te 41,2±2,4 mm³ den 29,6 ± 1,2 mm³ e (p=0.012) düştü. Histopatolojik skorlamada ve serum VEGF düzeylerinde kontrol grubu ile diğer gruplar karsılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Sonuç olarak isotretionin peritoneal endometrial implantlar üzerinde belirgin etkiye sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this randomized controlled animal study conducted, retinoic acid derivatives activity in rats with experimentally induced endometriosis in the model were investigated. 48 female Sprague-Dawley rats peritoneal endometriotic implants placed, were randomly divided into four groups. Group I, no medication was given. Group II rats in the 10 mg / kg doses isotretion the Group III rats in the 20 mg / kg doses isotretion the Group of IV rats in the 80 µg / kg alitretion orally orogastric tube for 10 days was given. All rats treated for 10 days after administration of the implant surface area was measured, vascular endothelial growth factor (VEGF) levels, and blood samples were taken to determine the endometrial implants were excised for histopathological examination. At the end of the study, the rats in group II and group III rats in the control group compared with rats with peritoneal surface area of the endometrial implants were found to be significantly reduced. The mean surface area of endometrial implants following intervention was decreased from 39.3 ± 2.3 to 35.9 ± 1.2 mm³ in Group II (p = 0.018); from 41.2 ± 2.4 to 29.6 ± 1.2 mm³ in Group III (p = 0.012). Comparing whole groups, histopathological scores and serum VEGF levels were not statistically significantly different. As a result of endometrial implants on peritoneal isotretion was found to have a significant effect.