Effects of vitamin A and its benzimidazole derivatives on lipid peroxidation and sister chromatid exchange
A vitamini ve benzimidazol türevlerinin lipit peroksidasyonu ve kardeş kromatid değişimine olan etkileri
- Tez No: 93359
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
öz A VİTAMİNİ VE BENZİMİDAZOL TÜREVLERİNİN LİPİT PEROKSİDASYONU VE KARDEŞ KROMATİD DEĞİŞİMİNE OLAN ETKİLERİ Erarslan, Yeliz Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bolümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Mesude İşcan Eylül 2000, 105 sayfa. Vitamin A ve sentetik analogları literatürde genel olarak retinoidler olarak bilinirler. Görmede olan etkilerinin yanı sıra, yapılan çalışmalarda retinoidlerin; embriyo gelişiminde, normal ve transforme olmuş hücrelerin büyümesinde ve gelişmesinde rol oynadığı görülmüştür. Retinoidlerin tıbbi uygulamalarda kullanımı yüksek dozlarda toksisite göstermeleri nedeni ile kısıtlıdır. Bu çalışmada atRA'nın benzimidazol türevlerinin lipit peroksidasyonuna ve kardeş kromatid değişimine olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF VITAMIN A AND ITS BENZIMIDAZOLE DERIVATIVES ON LIPID PEROXIDATION AND SISTER CHROMATID EXCHANGE Erarslan, Yeliz M. Sc, Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Mesude İŞCAN September, 2000, 105 pages. Vitamin A and its synthetic analogues are collectively known as retinoids. In addition to their well-known role in vision, retinoids are required for reproduction. They act as morphogenic agents during embryonic development and are essential for the regulation of growth, differentiation and proliferation of normal and malignant tissue. However, their major drawback is their toxicity. Effects of benzimidazole derivatives of retinoic acid (BITN, BITNm and BITNe) were examined on iron induced microsomal lipid peroxidation and their genotoxicity was determined by sister chromatid exchange test (SCE). IllIsolated lymphocytes in culture were incubated with all-trans retinoic acid (atRA) for 72 hour number of SCE was increased from 2.52 ± 1.63 to 3.83+1.9, significantly (pM iron salt (Fe2S04.7H20) and "IOO^iM cumenehydroperoxide (CumOOH), in Tris-HCI buffer pH 7.4. Prepared atRA concentrations did not show a significant decrease on iron induced lipid peroxidation.