Sistemik isotretinoin tedavisi alan akne vulgarisli hastalarda tedavi öncesi ve sonrası periferik lenfosit subsetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of levels of lymphocyte subsets in acne vulgaris patients before and after systemic isotretinoin treatment
  1. Tez No: 552119
  2. Yazar: SİBEL DOĞAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ İLHAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sistemik isotretinoin şiddetli nodülokistik aknede başarı ile kullanılan bir retinoik asit türevidir. Retinoik asit türevlerinin periferik dolanımdaki lenfositler üzerine etkileri konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada sistemik isotretinoin kullanması önerilen 32 akne vulgaris hastası tedavi başlangıcında ve tedavinin 4-6. ayı içerisinde iki kez alınan periferik kan örneklerinin flow sitometrik incelemesi yapılarak değerlendirildi. CD16/56+ hücrelerin şiddetli akneli hastalarda orta şiddetli hastalara göre daha yüksek olduğu, global akne değerlendirme skorları (GADS) ile pozitif korelasyon gösterdiği ve cinsiyetle birlikte değerlendirildiğinde akne şiddeti ile ilişkili bir parametre olduğu saptandı (p=0,048; p=0,022, r=0,440; R= 0,795). Hastalarda tedavi öncesi ortalama CD45RA pozitif hücre yüzdesi ve mutlak hücre sayısı 66,9 ± 6,5 ve 1415,2 ± 499,5 hücre/μl iken, tedavi sonrası düzeylerin azalarak 63,9 ± 7,5 ve 1437,3 ± 519,9 hücre/μl olduğu saptandı (p=0,013 p=0,168). Ortalama CD19 pozitif hücre yüzdesi ve mutlak hücre sayısı tedavi öncesi 8,0 ± 3,1 ve 161,3 ± 73,6 hücre/μl iken tedavi sonrası bu değerlerin sırası ile 10 ± 2,7 ve 227,7 ± 108,7 hücre/μl olduğu saptandı (p=0,007, p=0,011). Çalışmamız sonucunda CD16/56+ hücre değerlerinin akne şiddeti ile ilişkili bir parametre olabileceği saptanmıştır. CD45RA+ hücrelerin seviyelerinin tedavi ile azaldığı gösterilmiştir dolayısı ile CD45RA+ hücrelerin akne patogenezinde ve şiddetinde rolü olduğu düşünülebilir. Son olarak, sistemik isotretinoinin matur B hücrelerinin proliferasyonunu stimule ettiği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Systemic isotretinoin is a retinoic acid derivative that has been successfully used for severe nodulocystic acne. There is not enough data regarding effects of retinoic acid derivatives on lymphocytes in peripheral circulation. In this study, 32 acne vulgaris patients who were indcated for systemic isotretinoin treatment were evaluated by flow cytometric analysis of peripheral blood samples taken twice on treatment initiation and 4-6. month of this therapy. CD16/56+ cell values were higher in severe acne patients than moderate severe acne patients, positively correlated with global acne rating scores (GARS) and were found to be a relatable parameter for acne severity when evaluated along with gender (p=0.048; p=0.022, r=0.440; R= 0.795). The mean CD45RA+ cell percentage and absolute cell count was 66.9 ± 6,5 and 1415.2 ± 499.5 cells/μl before the treatment and decreased to 63.9 ± 7.5 ve 1437.3 ± 519.9 cells/μl after the treatment (p=0.013 p=0.168). The mean CD19+ cell percentage and absolute cell count was 8.0 ± 3.1 and 161.3 ± 73.6 cells/μl before treatment and increased to 10 ± 2.7 ve 227.7 ± 108.7 cells/μl after treatment (p=0.007, p=0.011). As a result of our study, CD16/56+ cell levels were found to be a parameter related to acne severity. It was showed that levels of CD45RA+ cells were reduced by treatment, so CD45RA+ cells may play a role in the pathogenesis and severity of acne. Lastly, it can be argued that systemic isotretinoin stimulates proliferation of mature B cells.