Birinci trimester 50 gram glukoz yükleme testinin gebelik sonuçları ve gestasyonel diyabeti saptamadaki etkinliği
The effi̇ci̇ency of the fi̇rst tri̇mester 50 grams glucose tolerance test for detecti̇on of the gestati̇onal di̇abetes and the outcome of the pregnancy
- Tez No: 501417
- Danışmanlar: DOÇ. TURHAN ARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Birinci Trimester 50 Gram Glukoz Yükleme Testinin Gebelik Sonuçları ve Gestasyonel Diyabeti Saptamadaki Etkinliği Amaç: Anöploidi ve temel anatomik değerlendirmenin etkin bir şekilde yapılabildiği en erken dönem olan 11-14. gebelik haftaları arasında yapılan tarama testinin gestasyonel diyabet ve gebelik komplikasyonlarını öngörmedeki etkinliğini araştırmak. Yöntem: KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi gebe izlem polikliniğine 1.trimester tarama testi için başvuran gönüllü gebeler üzerinde uygulandı. Gebelere 50 gram glikoz yüklemesi yapıldıktan 1 saat sonra kan glikoz, PAPPA ve serbest HCG ölçümü için kan örneği alındı. Tüm gebelere 24-28. gebelik haftaları arasında tanı testi olarak 100 gram glikoz yüklemesi uygulandı. Tanı testinde 2 değer yüksekliği saptanan olgularda gestasyonel diyabet varlığı kabul edildi. Hastaların doğum sonuçları, maternal ve perinatal komplikasyonlar not edildi. Nicel verilerin karşılaştırılmasında independent T testi, nitel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The efficiency of the first trimester 50 grams glucose tolerance test for detection of the gestational diabetes and the outcome of the pregnancy. Aim: To evaluate the effectiveness of the screening test in gestational diabetes and the diagnosis of the pregnancy complications between 11-14 gestation weeks. Methods: This study was performed on pregnant women who apply KTÜ Faculty of Medicine for the first trimester screening test based on their permissions. One hour after 50 grams glucose load, blood samples were taken for measurement of blood glucose, PAPPA and free HCG. 100 grams of glucose load test was applied to all pregnant women between 24-28 gestation weeks. Gestational diabetes was diagnosed when two high glucose values detected in the test. The birth data, maternal and perinatal complications were noted. T test was used for comparison of the quantitative data. Chi-square test was used for comparison of qualitative data.