Anginası olan kronik böbrek yetmezlikli hastalarda troponin ı düzeyinin mortalite üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluati̇on of the effect of troponi̇n i levels on mortali̇ty at chroni̇c renal fai̇lure pati̇ents wi̇th angi̇na
  1. Tez No: 501418
  2. Yazar: MEHMET HADİ AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: KBH olan hastalarda asemptomatik olsalar bile troponin I yükseklikleri görülebilmektedir. Bu yüksek değerlerin ne derece anlamlı olduğu ise tartışmalıdır. Biz bu çalışmamızda yüksek troponin I değerlerinin KBH olan hastalarda ne derece anlamlı olduğunu, tüm nedenlere bağlı mortalite riski ile ilişkisini ve troponin I'nın hangi aralıkta mortalite ile ilişkisinin anlamlılık kazandığını belirlemeye çalıştık. Yöntem ve Gereç:Bu çalışma için Ocak 2009- Ocak 2014 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Nefroloji Servisi ve Nefroloji Yoğun Bakım Ünitesinde yatarak tedavi gören KBH hastası olup troponin I çalışılan 395 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Tüm hastaların sağ veya ölmüş oldukları ölmüş olanların ise ölüm tarihleri belirlenmiştir. Hastalar troponin I değerlerine beş gruba ayrılmıştır. Troponin I değeri normal olan grupla grupla diğer gruplar mortalite riski açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Tüm hastaların %50'si ölmüştü. Troponin I'nın 0,1 µg/l'in üzerindeki değerleri mortalite ile ilişkili bulundu. Troponin I'nın 0,1-0,99 µg/l aralığında olmasının tüm nedenlere bağlı mortaliteyi 2,1 kat arttırdığını tespit ettik. Troponin I'nın 5 µg/l'den büyük değerlerinde ise mortalite riski 4,7 kat artmıştı.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with CKD, even in cases that are asymptomatic, elevation of troponin I can be seen. How significant these increased values are should be discussed. In our project we firstly tried to determine how significant high troponin I values are. Secondly the relationship between these values and the risk of mortality (with it's causes) and thirdly between what ranges troponin I has a significant effect on mortality . Materials and Methods: This project was conducted in the İnönü University Turgut Ozal Medical Center's Nephrology Department on patients in Intensive care unit (ICU) and Nephrology Clinics between January 2009- January 2014. The troponin I values of 395 CKD patients were obtained . In the cases where the patient passed away during the project, the date of death was recorded . Patients were divided into five groups according to their troponin I values. The group with normal Troponin I levels were compared to the other groups in terms of mortality risk. Results: 50% of all patients had died. It was found that Troponin I values over 0.1 were associated with mortality. It was found that troponin values between 0.1 to 0.99 with all it's related causes increases mortality risk by 2.1 fold. Troponin I values over 5 increased mortality risk 4.7-fold. Whilst the relationship between troponin I levels and the risk of mortality proved to be quite significant in the earlier months, this relationship began to decrease after the 6th month . Conclusion: It should not be overlooked that in patients with CKD, even those that are asymptomatic, troponin I values of 0.1 µg/land greater carry increased risk of mortality with it's related causes and therefore these values should frequently be obtained.