Economic assesment of Muğla Yatağan Turgut Lignites
Muğla yatağan Turgut Linyitlerinin ekonomik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 50144
  2. Yazar: IŞIK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERAN NAKOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada Güneybatı Anadolu'da yer alan Turgut linyit sektörünün jeolojisi kısaca gözden geçirilmiş, ekonomik özellikleri belirlenmiş, tavan eşyükseklik, taban eşyükseklik, horizon eşkalınlık, işletilebilir kömür eşkalınlık, poligon, orijinal kömürde eş alt ısı değeri ve eş su değeri, havada kuru kömürde eş kül değeri haritaları çizilmiş ve eşyükseklik ve eşkalınlık haritaları kullanılarak bu sektörlerin tektonik yapı özellikleri açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Sözkonusu sektörde yapılan toplam 73 adet rezerv sondajı verilerinden yararlanılarak eşkalınlık ve poligon yöntemiyle bu sektörün görünür ve işletilebilir rezevi hesaplanmıştır. Ayrıca, poligon yöntemi ile toplam dekapaj hesaplanarak dekapaj oranlan bulunmuştur. Turgut sektöründe toplam görünür rezerv 135 138 096 ton, işletilebilir rezerv 93 631 205 ton olarak hesaplanmıştır. Yukarıda belirtilen toplam 73 adet olan rezerv sondajlarından yararlanılarak önce her sondaja, sonra sektöre ait su, kül, uçucu madde, sabit karbon, toplam kükürt ve alt ısı değeri analiz sonuçlan ayn ayn ağırlıklı ortalama yöntemi ile orijinal kömürde ve havada kuru kömürde olmak üzere bulunmuştur. Turgut sektöründe orijinal kömürde su % 27.05, alt ısı değeri 2466 KCal/Kg, havada kura kömürde kül % 36.30 olarak belirlenmiştir. Yine, incelenen sektördeki mevcut rezervin orijinal kömürde ve havada kuru kömürde su, kül ve alt ısı değerlerine ait histogramlar çizilmiş ve yeterli sayıda analizi olan değerler arasındaki ilişkiler saptanmaya çalışılmış orijinal kömürde su ve alt ısı değerlerine aynca havada kuru kömürde kül değerlerine ait haritalar çizilerek bu sektörlerdeki kömürlerin kalite dağılımlan saptanmaya çalışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geology of the lignite sector of Turgut in Southwestern Türkiye is scrutinized briefly and its economical properties are determined within the context of this work. The maps of roof isohyps, floor isohyps, horizon isopach, mineable coal isopach, polygon, iso-lower calorific value and iso-moisture in the original coal and iso-ash values of dry coal in air were drawn. An attempt was made to determine the tectonic and stuructural properties of the sector with the use of the maps of isohyps and isopach. The proven and mineable reserves were calculated for the Turgut sector with the help of isopach and polygon methods using the data from 73 reserve boreholes in the area. Also the overburden ratios were found from the total overburden using the polygon method. Total proven reserves and mineable reserves were respectively found for this sector as: 135 138 096 tons and 93 631 205 tons. The analysis results were determined for all 73 reserve boreholes mentioned above with the weighted average method in the original coal and dry coal in air for the contents of moisture, ash, volatile matter, fixed carbon, total sulphur and lower calorific value, for every borehole in this sector. Water contents and lower calorific values in the original coal and ash content of dry coal in air were respectively determined for Turgut sector as: 27.05 %, 2466 KCal/Kg and 36.30 %. The histograms were also drawn for the original coal and dry coal in air about the contents of moisture, ash and lower calorific value for proven reserves of this sector. The quality distributions in the sector were determined through the correlation studies among the adequate number of available data, and with the help of maps for moisture contents and lower calorific values of the original coal and ash values of dry coal in air. n