Alternative solution to boron concentration plants waste disposal problems of solid/liquid seperation processes
Bor konsantratör tesislerindeki atık probleminin katı/sıvı ayırım yöntemleriyle çözümü
  1. Tez No: 50145
  2. Yazar: SALİH DELİCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜNER İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Türkiye'deki bor maden işletmelerinde tûvenan cevher genellikle boyut küçültme, sınıflandırma, triyaj ve aşındırman dağıtma yöntemleriyle zenghüeştirilmektedir. Bu yaş işlemler sonucunda oluşan sulu atıklar göletlere gönderilmektedir. Katıların çökelmesini takiben üstte kalan srvt, proses suyu olarak tesise geri gönderilmektedir. Bu sirkülasyona rağmen, sıkışmamış katı malzemeler göletleri kısa sürede doldurmakta ve mevcut göletlerin genişletilmesini veya yeni gölet yapımı için geniş alanlar gerektirmektedir. Bu geçici önlemlerin söz konusu tesislerdeki atık problemlerini uzun dönemde çözmesi beklenemez. Benzer bir problem Etibank'ın Bigadiç Konsantre Tesisinde bulunmaktadır. Tesis yılda 600 000 ton üleksit ve kolemanit cevheri işleyerek yılda 400 000 ton konsantre üretmektedir. Bu işlemler sırasında oluşan % 3-13 katı içerikli ve ortalama 200 m3/h akış miktarındaki atıklar göletlere akmaktadır. Bu çalışmada, Bigadiç konsantratör atık problemi modern bir katı/sıvı ayırım tekniği ile araştırıldı. Atık üzerinde kimyasal analizler, laboratuvar testleri, pH, bulanıklık, pulp yoğunluğu, tane yoğunluğu, % katı ve tane boyut analizleri sırasıyla pH metre, nefolometre, lazer tane boyut ölçer ve piknometre cihazları kullanılarak ölçüldü. Serbest çökelme, flokülantla çökelme ve santrifüj deneyleri laboratuvar çapta yapıldı. Laboratuvar çalışmalarının sonuçlarına göre; flokülant tankları, tikiner, karıştırıcı ve dekanter santrifüjden oluşan bir pilot tesis, dizayn edildi. Pilot tesiste yapılan çalışmalar sonunda tikiner ve dekanter santrifüjün birlikte çalışması halinde katı/sıvı ayırımı daha iyi olduğu belirlenmiştir. Bu yolla atıkların akış miktarı saatte 200 m3'ten 20 m3 'e kadar düşürülebilmektedir.VI Dekanter santrifüjden atılan katılar yığılabilir veya stoklanabilir bir yapıdadır. Santrifüjden atılan sıvı başka bir işlem gerektirmeden tesiste yeniden kullanılmaya uygundur. Mevcut tesis için yeni bir de akım şeması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT In the boron mines of Türkiye, concentration plants generally treat the run of mine ore by size reduction- classification, sorting and attrition scrubbing methods. Tailing produced from these wet process are directed to tailing ponds. Following the settling of solid material the supernatant liquid is fed back to the plant to use as process water. Despite this recirculation, the ponds are filled with unconsolidated solid material in a relatively short period of time necessitating the enlargement of existing ponds or construction of new ponds covering large areas. Such temporary measures are not believed to solve the tailings disposal problems of these plants in the long run. A similar problem is faced in Etibank's Bigadiç Concentration Plant where a total of 600 000 tpy colemanite and ulexite minerals are treated to produce 400 000 tpy concentrate. During this operation the plant tailings flow into the ponds with concentration between 3-13 % solids, at an average rate of 200 m3/h. This research work is intended to investigate the failing disposal problems of Bigadiç Concentrator by means of a novel solid/liquid separation technique. The studies cover chemical analysis, laboratory tests such as pH, pulp density, particle size and density, solid/liquid ratio measurements by means of pH meter, laser particle sizer and picnometer. Settling tests, jar tests and centrifuge tests were also carried out in lab-scale experimental procedures. A Pilot plant consisting of flocculant tanks, a thickener, a conditioner and a decanter centrifuge was designed according to the result gathered from laboratory studies.Pilot plant test results indicated that the most effective solid/liquid separation was obtained by a combination of flocculant thickening followed by a decanter centrifuge. By this way the rate of tailings discharge could be reduced from 200 m3/h to 20 m3/h. Discharge of the decanter centrifuge was in the form of pileable solid which can easily be disposed or stored in a nearby area. The clear liquid obtained from the centrifuge was found suitable for re-use without further treatment. A new flowsheet for the existing plant was also recommended.