Çeşitli bitkisel sütlerin mikrobiyal ve duyusal özelliklerinin incelenmesi
Microbial and sensory properties of various plant based milks
- Tez No: 682615
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ŞAHİN YEŞİLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İçecekler arasında süt, dengeli oranlarda makro ve mikro besinler sağlayan sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir. Dünyanın bazı bölgelerinde süte sınırlı erişim nedeniyle, vejetaryen ve vegan beslenme gibi çeşitli faktörler nedeniyle son yıllarda süt dışı içecek tüketimi artmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda sütün bitki bazlı alternatifleri arasında en popüler olanları soya, badem ve pirinç bazlı içeceklerdir, bu içecekleri bazıları yenilebilir bitkilerden özütlenerek doğrudan elde edilirken fermente edilmiş ikameleri de ilgi çekmektedir. Türkiye'de yaygın olarak üretimi yapılan fındığın yanında raflarda yaygın olarak rastlanılan bitkisel sütlerin hammaddeleri olan hindistan cevizi, badem ve ceviz bu çalışma için seçilmiştir. Bireyin genel sağlık durumu sindirim sisteminde bulunan milyarlarca mikroorganizmaya bağlıdır. Bağırsaklardaki mikroorganizmaların bileşim ve aktivitesi diyet, stres, hastalıklar, tıbbi tedavi ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bunların bireye etkilerini sınırlamak için beslenme metotları geliştirilmiştir. Bu konudaki yaklaşım probiyotiklerin ağız yoluyla alınmasıdır. Probiyotik mikroorganizmaların insan vücuduna alınmasında süt ürünleri önemli yer tutmaktadır. Probiyotiklerin süt ürünleri içerisinde öngörülen terapötik etkiyi göstermesi büyük önem taşımasına karşın, bu bakteriler ortam koşulları (yüksek asitlik, safra tuzları, gıda taşıyıcılarının kimyasal bileşimi ve redoks potansiyeli) nedeni ile ürünün raf ömrü süresince canlılığını yitirmektedir. Bacillus coagulans GBI-30, 6086 (BC30) üreticileri tarafından fonksiyonel yiyecekler ve içecekler oluşturmak için kullanılan doğal, vegan, Kosher ve Helal sertifikalı dondurularak kurutulmuş ve patentli bir probiyotik bileşendir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından“Genel Olarak Güvenli Olarak Tanınan”(GRAS) statüsünde, birçok gıdada formüle edilebilen, spor oluşturan, patentli bir probiyotik bileşendir. Spor oluşturan probiyotik bir bakteri olan B. coagulans, aşırı ortamlara yüksek toleransı ve probiyotik özellikleri nedeniyle araştırma odağı haline gelmiştir. Kerry firmasından temin edilen, B. coagulans GBI-30, 6086 (GanedenBC30) probiyotik mikroorganizma olarak kullanılırken Beneo firmasından temin edilen Orafti®Synergy1 prebiyotik olarak kullanılmıştır. Yıkanıp temizlenen kabuklu meyveler 24 saat kurutulmuş, ardından elle kırılıp kabukları açılmıştır. 12 saat boyunca suda bekletilen hammaddeler ağırlıklarının 6,6 katı içme suyu ile karıştırılmış ve homojenize edilmiştir. Sütler tülbentten süzüldükten sonra analiz edilecekleri ana kadar +4 °C'de depolanmışlardır. Bitkisel süt numuneleri, tüketici satın alma alışkanlıklarını yüksek oranda etkileyen duyusal özelliklerini belirlemek amacı ile enstrümantal renk analizi ve kantitatif tanımlayıcı duyusal analize tabi tutulmuştur. Enstrümantal renk analizi için literatür taranmış ve uygun analiz metotları belirlenerek, analizler bu koşullar altında tamamlanmıştır. Sonuçlar her bir bitkisel süt çeşidi için analiz sonuçlarının ortalamaları çizelgelere dökülerek, literatürde yer alan geçmişte bu konuda yapılan çalışmalar da göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı duyusal analiz, ürünlerin duyusal profili hakkında detaylı bir tanım ortaya çıkaran, uzman ve eğitimli panelistler tarafından tamamlanan bir analiz yöntemidir. Tanımlayıcı duyusal analiz için literatür taraması yapılmış ve bitkisel süt ürünlerinin tanımlanmasında kullanılan başlıca parametreler tespit edilmiştir. Bu parametreler görünüş, koku, tat ve yapı ana başlıklarında listelenmiş, her bir parametre için panelistlere detaylı tanımlar anlatılmıştır. Literatürde de olduğu gibi gerekli olan parametreler için en uygun referanslar, ön değerlendirme sonrasında belirlenmiş olup panellerde bitkisel süt numuneleri ile birlikte panelistlere sunulmuştur. Tanımlayıcı duyusal analiz panelleri bir çevrimiçi program kullanılarak, toplam 5 içecek çeşidi için 8 uzman panelist tarafından tamamlanmıştır. Duyusal analiz panelleri sonucu bitkisel süt çeşitlerinin duyusal profillerini yansıtan diyagramlar ve panel sonuçlarının detaylı olarak yorumlanmasına imkân sağlayan korelasyon analizi ve temel bileşen analizi gibi ileri istatistik çalışmaları, yine panellerin yürütüldüğü çevrimiçi program vasıtasıyla elde edilmiştir. Kantitatif tanımlayıcı duyusal analiz sonuçları bütün bitkisel süt çeşitleri için benzersiz sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Among beverages, milk is considered as a healthy food that provides macro and micronutrients in balanced proportions. Non-dairy beverage consumption has increased in recent years due to various factors such as vegetarian and vegan diets, and due to limited access to milk in some parts of the world. According to researches, the most popular alternatives among the plant-based milk are soy, almond and rice-based drinks, some of these drinks are obtained directly by extracting from edible plants, while fermented substitutes are also of interest. Besides hazelnut, which is widely produced in Turkey; coconut, almond and walnut which are commonly found on the shelves as raw materials of plasnt based milks, were selected for this study. The general health status of a person depends on the billions of microorganisms in the digestive system. The composition and activity of microorganisms in the intestines vary depending on diet, stress, diseases, medical treatment and environmental factors. Nutritional methods have been developed to limit their effects on the individual. The approach in this regard is to take probiotics orally. Dairy products have an important role in the intake of probiotic microorganisms into the human body. Although it is of great importance for probiotics to show the predicted therapeutic effect in dairy products, these bacteria lose their viability during the shelf life of the product due to ambient conditions (high acidity, bile salts, chemical composition of food carriers and redox potential). B. coagulans GBI-30, 6086 (BC30) is a natural, vegan, Kosher and Halal certified freeze-dried and patented probiotic ingredient used by manufacturers to create functional foods and beverages. It is a proprietary spore-forming probiotic ingredient that can be formulated in many foods with the status of“Generally Recognized as Safe”(GRAS) by the US Food and Drug Administration (FDA). B. coagulans, a spore-forming probiotic bacterium, has become the focus of research due to its high tolerance to extreme environments and its probiotic properties. B. coagulans GBI-30, 6086 (GanedenBC30) from Kerry was used as probiotic microorganism, while Orafti®Synergy1 from Beneo company was used as prebiotic. Washed and cleaned peeled fruits were dried for 24 hours, then they were broken and peeled by hand. The raw materials, which were kept in water for 12 hours, were mixed with 6.6 times their weight in drinking water and homogenized. After the milk was filtered through cheesecloth, they were stored at +4 °C until they were analyzed. Plant based milk samples were subjected to instrumental color analysis and quantitative descriptive sensory analysis in order to determine their sensory properties that highly affect consumer purchasing decision. The literature was scanned for instrumental color analysis and the analysis was completed under these conditions by determining the appropriate analysis methods. The results were evaluated by charting the averages of the analysis results for each vegetable milk type, taking into account the previous studies in the literature on this subject. Descriptive sensory analysis is an analysis method that reveals a detailed description of the sensory profile of products, completed by expert and trained panelists. A literature review was conducted for descriptive sensory analysis and the main parameters used in the identification of plant-based dairy products were determined. These parameters are listed under the main headings of appearance, smell, taste and structure, and detailed definitions were given to the panelists for each parameter. As in the literature, the most appropriate references for the required parameters were determined after the preliminary evaluation and presented to the panelists together with the vegetable milk samples in the panels. Descriptive sensory analysis panels were completed by 8 expert panelists for a total of 5 beverage types using an online program. Diagrams reflecting the sensory profiles of plant milk varieties as a result of sensory analysis panels, and advanced statistical studies such as correlation analysis and principal component analysis, which allow the panel results to be interpreted in detail, were also obtained through the online program in which the panels were conducted. Quantitative descriptive sensory analysis results provided unique results for all plant milk varieties.