Kronik bel ağrılı hastalarda matrix ritm terapi uygulamasının etkinliği
The effectiveness of matrix rhythm therapy in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 501458
  2. Yazar: NADİR TAYFUN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE BAŞAKCI ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Literatürde kronik bel ağrılı hastalarda Matrix Ritm Terapi uygulamasının etkinliğini gösteren çalışma sayısı oldukça azdır. Çalışmamız, kronik bel ağrılı hastalarda Matrix Ritm Terapi uygulamasının ağrı, özür düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisini belirlemek için planlandı. Yaş ortalaması 36.41 ± 8.91 yıl olan, toplam 32 katılımcı (18 kadın, 14 erkek) randomize olarak iki gruba (Çalışma Grubu ve Kontrol Grubu) ayrıldı. Katılımcıların her biri on seans kombine fizyoterapi programı (hot pack, TENS, terapatik ultrason, ev egzersiz programı ve hasta eğitimi) ile tedavi edildi. Çalışma grubuna ilave olarak altı seans günaşırı Matrix Ritm Terapi uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrasında, tüm katılımcıların ağrı durumları (McGill Ağrı Anketi), özür düzeyi (Oswestry Özürlülük İndeksi) ve yaşam kalitesi (Kısa Form-36) değerlendirildi. Tedavi sonrası, çalışma grubunda ağrı şiddeti ile ilgili tüm alt parametlerde, özür düzeyinde ve Kısa Form-36 ''Emosyonel Fonksiyon'' alt parametresi dışında tüm Kısa Form-36 alt parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (p≤0.05). Tedavi sonrası kontrol grubunda ise ''En Hafif Ağrı'' alt parametresi dışında ağrı şiddeti ile ilgili diğer alt parametrelerde özür düzeyinde ve Kısa Form-36 ''Vitalite'' ve ''Ağrı'' alt parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (p≤0.05). Tedavi sonrası gruplar karşılaştırıldığında ise Kısa Form-36 ''Genel Sağlık'' alt parametresi dışında, çalışma grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç olarak kronik bel ağrılı hastalarda hem kombine fizyoterapi programının hem de kombine fizyoterapi programına ilaveten uygulanan Matrix Ritm Terapi uygulamasının ağrı, özür düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine pozitif etkisi olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In the literatüre, there is a very few studies showing the efficacy of Matrix Rhythm Therapy in patients with chronic low back pain is rather low. Our study was planned to determine the effect of Matrix Rhythm Therapy on level of disability, quality of life and pain in chronic low back pain. A total of 32 participants (18 female, 14 male) with a mean age of 36.41 ± 8.91 years were randomly divided into two groups (Study Group and Control Group). Each participant was treated with ten sessions a combined physiotherapy program (hot pack, TENS, therapeutic ultrasound, home exercise and patient education program). Additionally, study group received six sessions of Matrix Rhythm Therapy. Pain (McGill Pain Questionnaire), Level of disability (Oswestry Disability Index) and quality of life (Short Form-36) were measured at baseline and after the treatment programme. İn the study group, there was a statistically significant decrease in all subparameters relating pain severity, disability level and Short Form-36 sub-parameters except Short Form-36 ''Emotional Function'' sub-parameter after the treatment (p≤0.05). In the control group, there was a statistically significant decrease in other subparameters relating pain severity except the ''Lightest Pain'' sub-parameter, the disability level, and Short Form-36 ''Vitality'' and ''Pain'' sub-parameters (p≤0.05). When the groups were compared, there was no significant difference between the study group and the control group except the Short Form-36 ''General Health'' sub-parameter (p>0.05). As a result, it was determined that both combined physiotherapy program and Matrix Rhythm Therapy applied together with combined physiotherapy program have a positive effect on pain, disability level and quality of life in patients with chronic low back pain.