İzmir Körfezi'nde blenniidae familyası üyelerinin larvalarının bolluğu, dağılımı ve morfolojik özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 50146
- Danışmanlar: PROF.DR. SAVAŞ MATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
I. ÖZET Bu çalışmada İzmir Körfezi'nde yaşayan Blenniidae familyası türlerine ait larvaların morfolojik özellikleri, bolluk ve dağılımları araştırılmıştır. Bu amaçla körfezin çeşitli yerlerinden seçilen 10 istasyonda 1989 yılı Mart-Kasım ve 1990 yılı Mayıs ayına ait örnekler incelenmiştir. Çalışma sırasında 6 türün postlarvası tespit edilmiş ve tayin anahtarları verilmiştir. Blenniidae familyası üyeleri arasında İzmir Körfezi'nde en bol bulunan ve en sık rastlanan tür P.gattorugine'dk. P.satıgıdnolentus ve A.sphinx türlerinin larvaları sularımızda ilk defa tespit edilmiş ve morfolojileri verilmiştir. Maksimum bireye ve maksimum tür çeşitliliğine Mayıs ayında rastlanmıştır. Tespit edilen Blenniidae türleri iç körfezin derin kısımları ile orta körfez ve dış körfezde (en derin yeri hariç) dağılım göstermektedir. Larvaların en bol bulunduğu alanlar orta ve dış körfezin sahil kesimleridir.
Özet (Çeviri)
I. SUMMARY In this study, the morphologic features, abundance and distribution of the larvae belong to Family Blenniidae have been investigated in İzmir Bay. For this aim, the specimens which was collected in different ten stations during March and October 1989 and May 1990, have been examined. During the studies, the postlarvae of 6 species have been found and this keys were also given. Among the genera of family Blenniidae, the most abundant and frequent species is P.gattorugine. The larvae oİP.sangııinolentus and A.sphinx have been firstly reported and this morphologres were considered. The maximal qualitative and quantitative measurements of the species were encountered in May. It's evident that the members of Family Blenniidae have distrubuted in the deep parts of the inner Izmir Bay together with its medial and outer bay (excluding the deepest port). The most abundance of the larvae is at the coastal areas of the medial and outer Bay.