İzmir Körfezi'nde yaşayan palaemon serratus (pennat, 1771)'un iki farklı boy gurubunda kadmiyum birikim ve kaybının araştırılması
  1. Tez No: 7075
  2. Yazar: UĞUR SUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
II ÖZET Bu çalışmada. İzmir körfezinden toplanan Palaemon serratuş;un iki farklx boy gurubundaki kadmiyum birikim ve kaybı araştırılmıştır. Birikim denemeleri 7 gün ? kayıp denemeleri 18 gün süreyle yapılmıştır» Deneme sonucunda elde edilen bulgulara göre: Küçük bireylerin dokularındaki kadmiyum konsantrasyonu başlan gıçta 1,236 jig/gr»yaş ağırlık, deneme sonunda 26,,453 p-g/gT, yaş ağırlık değerine ulaştığı anlaşılmıştır. Biyolojik yarı ömür 42 gün ($36) olarak hesaplanmıştır «Küçük bireylerin kabuklarında başlangıç değeri 5 »449,ug/gr »yaş ağırlık iken deneme sonucunda bu değerin 43 f 014 jug/gr“yaş ağırlık değe rine ulaştığı anlaşılmıştır. Biyolojik yarı ömür 266 gün (f<>32) olarak bulunmuştur ”Büyük bireylerin dokularındaki konsantrasyon 0.063 /ıg/gr, yaş ağırlık ile 3?224 ug/gr,yaş ağırlık arasında değişrnektedir.Büyük bireylerin kabukların da ise ölçülen minimum değer Q.111 jag/gr“yaş ağırlıksmak- simum değer ise 8”714 ug/gr“yaş ağırlıktır »Kadmiyum 'un biyolojik yarı ömrü bu bireylerin kabukları için 16 gün {fol!) dür, Sonuçta, kadmiyum birikiminin lineer bir şekilde arttığı 5 kayıbında bireylerin meteboiik aktivit elerine bağ lı olarak değiştiği ve B”aerratus'un farklı boylarında kadmiyumun yarı ömrünün farklılıklar gösterdiği saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this investigation 5 the uptake and loss of cad mium in two different sizes of Palaeomon serratus collected from Izmir Bay has“been studied, Accumulation and uptake experiments has been carried on for 7 days and loss experi ments 25 days. As the result of these studies; value of cadmium concentration lf236 ^ug/gr.wet weight at the ”beginning and this value reached to 26?453 Pg/gr, w,*«f, in soft tissue of small size and biological half-life of Cd was 42 days($36). In the shell of small size P cadmium concentration 5*449 ug/gr. w,w* at the beginingythis value reached to 43? 014 ug/gr, *»,w, at the end of experiment and biological half-life calculated 266 days ($32) »In soft tissue of big size concen trations were changed in 0,063 Ug/gr, w»w, and 3P224 Ug/gr, w,w, respectively.In the shell of big size, minimum measured value 0,111 ug/gr,w,w,, maximum value 8,714 ug/gr.w.v. and biological half-life of Cd was 16 days ($77 )» The research concluded the fact that* increace of Cd uptake was linear, the loss depended on indiviual sieta- bolical activities and biological half-life of Cd were chan ged in different sizes of P. serratuş.