Kronik boyun ağrılı hastalarda kinezyoteyp uygulamasının tedavi etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
The effectiveness of kinesiotape in the treatment of chronicneck pain: Randomise controlled study
  1. Tez No: 501477
  2. Yazar: HİLAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma kronik boyun ağrılı bireylerde kinezyoteyp uygulamasının tedavi etkinliğini incelemek amacıyla planlandı. Toplam 44 birey (yaş aralığı: 30-55; 32 kadın, 12 erkek) randomize olarak iki gruba (çalışma grubu: 22, kontrol grubu: 22) ayrıldı. Tüm bireylere aktif (egzersiz) ve pasif (hotpack, ultrason ve konvansiyonel TENS) tedavi uygulamalarını içeren konvansiyonel fizyoterapi yöntemleri 15 seans (haftada 5 gün) uygulandı. Çalışma grubundaki bireylere ek olarak her seans sonunda kinezyoteyp uygulaması yapıldı. Ağrı şiddeti (Vizüel Analog Skalası), basınç ağrı eşiği (dijital algometre), normal eklem hareketi (CROM cihazı), kas kuvveti (Hand-Held Dinamometre), kas enduransı, pektoralis minör kas kısalığı, özür (Boyun Özür Göstergesi), yaşam kalitesi (Nottingham Sağlık Profili) ve ruhsal durum (Beck Depresyon Ölçeği) değerlendirmeleri tedavi öncesi, tedavinin 2.günü ve tedavi sonrası yapıldı. Bireylerin tedavi memnuniyeti (Vizüel Analog Skalası) ile tedavinin 2.günü ve tedavi sonrasında değerlendirildi. Grup içi karşılaştırmalara bakıldığında çalışma grubunda 2. günde ağrı şiddeti, normal eklem hareketi ve özür durumunda elde edilen düzelme tedavi öncesine göre daha yüksekti (p0.05). Her iki grupta da tedavi sonrası tüm parametrelerde elde edilen düzelmeler tedavi öncesine göre anlamlı derecede daha fazla idi (p0.05). İki grup arasında tedavinin 2. günü hiçbir parametrede anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the efficacy of traetment for kinesiotape application in chronic neck pain individuals. A total of 44 individuals (age range: 30-55; 32 females, 12 males) were randomly divided into two groups (study group: 22, control group: 22). Conventional physiotherapy methods including active (exercise) and passive (hotpack, ultrasound and conventional TENS) treatment were applied to all subjects for 15 sessions (5 days a week). In addition to the individuals in the study group, kinesiotape application was performed at the end of each session. Pain (Visual Analogue Scale), pressure pain threshold (digital algometer), range of motion (CROM device), muscle strength (Hand-Held Dynamometer), muscle endurance, pectoralis minor muscle length, quality of life (Nottingham Health Profile) and depressive symptoms (Beck Depression Scale) assessments were performed before treatment, on the second day of treatment and after treatment. Treatment satisfaction with individuals (Visual Analogue Scale) was assessed on the 2nd day of treatment and post-treatment. When the intra-group comparison is examined, 2nd day in the study group pain, range of motion and disability was higher than that obtained when the pre-treatment assesment (p 0.05). In both groups, the improvements in all parameters after treatment were significantly higher than the treatment (p0.05). There was no significant difference between the two groups on day 2 of treatment (p>0.05).