Kadın voleybolcularda süper slow motion kuvvet antrenmanlarının alt ekstremite kuvvetine ve anaerobik güce etkisinin incelenmesi
Assesing the effect of super slow motion force trainings to lower exteremity and anaerobic power for women category volleyball players
- Tez No: 501482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
TURGUT, K., Kadın Voleybolcularda Süper Slow Motion Kuvvet Antrenmanların Alt Ekstremite Kuvvetine ve Anaerobik Güce Etkisinin İncelenmesi. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı programı Yüksek Lisans Tezi, Kütahya. 2018. Bu çalışmada“Kadın voleybolcularda süper slow motion kuvvet antrenmanların alt ekstremite kuvvetine ve anaerobik güce etkisi”amaçlanmıştır. Yaş ortalamaları n=14 & deney grubu 20,35±2,11 yıl; n=14 & kontrol grubu 21,1±0,41 yıl olan sporculara sekiz hafta boyunca süper slow motion (SSM) kuvvet antrenmanı ve kontrol grubuna rutin antrenman uygulandı.Boy uzunluğu SSM n=14 & deney grubu; 171,286 ± 8,250 cm; n=14 & kontrol grubu 169,429 ± 7,325 cm, vücut ağırlığı SSM n=14 & deney grubu; 58.85±12,65 kg ; n=14 & kontrol grubu 61,44±8.54 kg toplamda 28 katılımcı yer aldı.Araştırmada sekiz haftalık süreçte ilk ve son haftalarda vücut ağırlığı, dikey sıçrama ve wattbike ergobisiklette 6 sn-30sn anaerobik güç değerleri tespit edilmiştir. Ayrıca dikey sıçrama, squat ve göğüs pres hareketlerinde güç değerleri MYO test aracılığı ile kayıt altına alındı. Katılımcıların ön kol, göğüs pres, önden omuz pres, lat çekişi, bacak pres, arka bacak bükme, bacak açma, parmak ucu yükselme hareketlerinde bir maksimum tekrarları (1 MT) kg cinsinden tespit edildi. Deney grubunda yer alan katılımcılar kaldırabildikleri 1 maksimum tekrarlı ( 1 MT) kg'ların % 50 değeri ile 2 sn konsantrik- 4 sn eksantrik olarak ilk hafta kuvvet antrenmanına katıldılar. Devamında 2.,3. ve 4. Haftalarda her hafta % 5 'lik yüklenme artışı uygulandı. 4. Hafta sonunda 1 maksimum tekrarları belirlendi. Kaldırabildikleri 1 maksimum tekrarlı ( 1 MT) kg'ların % 70'i ile 3 sn konsantrik- 6 sn eksantrik olarak programa 5. ve 6. Haftalarda devam edildi. Son iki hafta yüklenme yoğunluğu % 80 olarak arttırılarak antrenman periyodu sonlandırıldı. Çalışmalar 8 hafta boyunca, haftada 3 gün olacak şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan katılımcılar rutin antrenman programlarına devam etmişlerdir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 17 paket programı kullanıldı. tekrarlı ölçümler varyans analizinde(Repeatedmeasures anova)zamanXgrup etkileşimi ve simple effect değerledirilmesi yapıldı. Uygun testin belirlenmesi için hipotezler test edilmeden önce verilerin normal dağılıma sahip olma durumlarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
TURGUT, K., Assessing the Effect of Super Slow Motion Strength Training to the Lower Extremity Strength and Anaerobic Capacity for the Volleyball players in Female. Dumlupınar University, Institute of Medical Sciences, Master's Thesis of Physical Education and Sports Department, Kütahya, 2018. This study aims to assess“the effect of super slow motion strength training to the lower extremity strength and anaerobic capacity for the volleyball players in female”. 28 volleyball players are considered in total where 14 of them are named as experimental (average age 20,35±2,11) and 14 of them as control group (average age 21,1±0,41). Both groups practiced super slow motion (SSM) training and control group continued their routine training for eight weeks. Height of experiment group is measured as 171,286 ± 8,250 cm and control group as 169,429 ± 7,325 cm, weight of experimental group as 58.85±12,65 kg and control group as 61,44±8.54 kg. Weight, vertical bouncing and aerobic capacity for 6-30 sec wattbike ergobike are recorded in the first and last week of the eight week training period. In addition, strength value for vertical bounce, squat and chest press movements are recorded by use of a MYO test device. 1 maximum repetition (1MT) kg of participants' are determined for front arm, chest press, front shoulder press, lath pulling, leg press, back leg curl, leg opening, tiptoe rise movements. Experimental group attended to strength training for 1 maximum repetition (1MT) kg for the 50% 2 sec concentric and 4 sec eccentric in the first week. In the 2nd, 3rd and 4th weeks, intensity of load is increased by 5%. At the end of 4th week, 1 maximum repetition is determined and program for 5th and 6th week continued with the 70% of 1 maximum repetition (1MT) kg 3 sec concentric and 6 sec eccentric. In the last two weeks, load is increased to 80% and training is terminated. Trainings are executed on three days a week and lasted for eight weeks. Control group continued their routine training program during this period. SPSS 17 is used for data analysis. Repeated measures ANOVA is used to assess the time, group interaction effect and simple effect.