Enjeksiyon kalıplarında keskin geometrilerin oluşturulması için mekanik bilezik geliştirilmesi
Development of mechanical bracelets for creation of cyclical geometry in injection molds
  1. Tez No: 501503
  2. Yazar: ÖZGÜR DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 6992
Özet
DURSUN, Özgür, Enjeksiyon Kalıplarında Karmaşık Geometrilerin Oluşturulması İçin mekanik bilezik Geliştirilmesi, Yükseklisans Tezi, İstanbul, 2017 Proje konusu enjeksiyon kalıplarında ters açılı formların oluşturulabilmesi için mekanik bir bilezik geliştirerek üreticilere düşük yatırım maliyetleri ile üretim yapmalarının önünü açmaktır. Özellikle sezonluk üretim yapılan kalın etli ek parça ürünleri enjeksiyon kalıpları ile üretimi yapılmaktadır. Üreticilerin sezonluk üretim yaptıklarından dolayı yüklü kalıp yatırımları yapmak istememektedirler. Konu ile ilgili bu ürünleri düşük yatırım maliyetleri ile üretebilmenin önü açılmıştır. Geliştirdiğimiz sistemde var olan sistemlere alternatif olarak daha düşük yatırım maliyetleri ile aynı ürünlerin üretiminin önü açılmıştır. Enjeksiyon kalıplarında oluşturulamayacak açıdaki formların oluşturulabilmesi için harici dışarıdan bir mekanik maça ile bu formu oluşturmaktır. Mevcutta bu ürünlerin üretimini yapabilmek için ihtiyaç duyulan sistemlerin yatırım maliyetlerinin %70 oranında düşük maliyetlere projemizdeki sistem ile üretim yapılabilmektedir
Özet (Çeviri)
DURSUN, Özgür, Mechanical Bracelet Development for the Formation of Complex Geometries in Injection Molds, Graduate Thesis, Istanbul, 2017 The project theme is to develop a mechanical bracelet so that inverted forms can be formed in the injection molds, allowing the producers to produce with low investment costs. Particularly, production of seasonings is done with injection molds. Because producers do seasonal production, they do not want to make heavy mold investments. These products related to the subject can be produced with low investment costs. As an alternative to the existing systems in the system we have developed, the same products have been produced with lower investment costs. In order to form the angles that can not be formed in the injection molds, it is to form this form with an external external mechanical core. At present, the cost of the systems needed to produce these products can be reduced by 70%