Bel ağrısı bulunan hastalarda l5 vertebra korpus hipoplazi sıklığı ve dejenerasyon ile ilişkisi
L5 vertebra body hypoplasia is associated with degeneration in patients with low back pain and prevalence
- Tez No: 501539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ Vertebra korpus hipoplazisi, alt segmentteki vertebra korpusunun üst seviyeden önemli ölçüde daha küçük olması ile karakterizedir. Bu çalışma ile amacımız, korpus hipoplazisinin diskovertebral kompleks ve posterior intervertebral eklemlerdeki dejeneratif değişikliklerle ilişkisini açıklamaktır. Ayrıca, L5 seviyesinde korpus hipoplazisi insidansını ve korpus hipoplazisinin pars interartikülaris defekti ile ilişkisini ortaya koymak hedeflenmiştir. Bildiğimiz kadarıyla vertebra korpus hipoplazisinin diskovertebral komplekse etkisini ve posterior elemanlarda oluşturduğu değişiklikleri değerlendiren buna benzer bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. GEREÇ-YÖNTEM Sırt ağrısı şikayeti ile lomber MR görüntülemesi yapılan 20-50 yaş arası 3100 hastayı retrospektif olarak değerlendirerek korpus hipoplazisi olan 55 hasta saptadık. Çalışmada Pfirrmann ve Modifiye Pfirrmann sınıflandırma sistemleri ile intervertebral disk dejenerasyonu, Modic sınıflandırma sistemi ile vertebral end-plate'te oluşan dejeneratif değişiklikler değerlendirildi. Ek olarak L4-5 seviyesinde posterior intervertebral eklemde oluşan osteoartrit derecelendirildi. Elde edilen bulgular, 300 denekten oluşan kontrol grubu kullanılarak hipoplazik grup ile karşılaştırıldı. Ayrıca her iki gruptaki spondilolizis ve spondilolistezis oranları karşılaştırıldı. BULGULAR L5 seviyesinde korpus hipoplazisi insidansı, 20-50 yaş arası bel ağrısı olanlar bireylerde %1,8 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM The vertebra corpus hypoplasia is characterized by the fact that the vertebra corpus in the lower segment is significantly smaller than the upper level. Our aim with this study is to explain the association of corpus hypoplasia with degenerative changes in the diskovertebral complex and facet joints. It is also aimed to reveal the incidence of corpus hypoplasia at L5 level and to explain the possibility that corpus hypoplasia is associated with pars interarticularis defect. MATERIAL AND METHODS We retrospectively evaluated 3100 patients aged 20 to 50 years who underwent lumbar MR imaging with a complaint of back pain and found 55 individuals with corpus hypoplasia. Intervertebral disc degeneration was evaluated in this study with Pfirrmann and Modified Pfirrmann classification systems. Degenerative changes in the vertebrae end-plate was assessed by Modic Classification system. At the L4-5 level, osteoarthritis of the facet joint was graded. The findings were compared with the hypoplasic group using a control group consisting of 300 subjects. In addition, spondylolisis and spondylolisthesis rates were compared in both groups. RESULTS The incidence of corpus hypoplasia at L5 level was found to be 1.8%in the population with back pain between 20 and 50 years.