Uterus koruyucu laparoskopik lateral meş süspansiyonu operasyonunun anatomik, subjektif ve ultrasonografik sonuçlarının değerlendirilmesi
Preliminary results of uterus-preservinglaparoscopic lateral suspension with mesh after minor modifications: Assessment with anatomic, subjective and transperineal ultrasonography outcomes
  1. Tez No: 501540
  2. Yazar: MURAT YASSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Dubuisson'un uterus koruyucu laparoskopik lateral meş süspansiyonu (LLMS) apikal prolapsus tamirinde promontoryum diseksiyonu gerektirmeyen etkili ve güvenli yeni bir cerrahi yöntemdir. Bu tekniğe ait verilerin önemli kısmı aynı cerrahi ekibe ait olup, farklı merkezlerden verilere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada minör modifikasyonlar eşliğinde uygulanan LLMS'nin ön sonuçlarının sunulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu tek kollu longitudinal kohort çalışmasında semptomatik apikal prolapsusu (≥ Grade 2) olan 17 hastaya lateral abdominoservikopeksi uygulandı. V şeklinde meş hazırlanması, serviksi bulunan hastalarda çıpa noktası olarak vajen lateral forniksleri yerine serviks kullanılması, serviks anterioruna geç emilen tacker ile fiksasyonu ve bilateral Eksternal oblik kas fasyasına 2.0 prolen ile sütürasyon minör modifikasyonlardır. Prolapsus seviyeleri POP-Q sistemi ile belirlenmiştir. Tüm hastalara preoperatif ve postoperatif propapsus ilişkili yaşam kalitesi, üriner inkontinans ve cinsel fonksiyon skalaları uygulanmıştır. Transperineal ultrasonografi ile pelvik taban biyometrisi görüntülemeleri yapılmış ve noktüri, pelvik ağrı ve disparoni gibi sekonder semptomlar sorgulanmıştır. Preoperatif ve postoperatif karşılaştırmaları bağımlı T-Testi ve Wilcoxon Signed Rank testleri ile belirlenmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama izlem süresi 390.4 (133-538) gündür.
Özet (Çeviri)
PRELIMINARY RESULTS OF UTERUS-PRESERVING LAPAROSCOPIC LATERAL SUSPENSION WITH MESH AFTER MINOR MODIFICATIONS: ASSESSMENT WITH ANATOMIC, SUBJECTIVE AND TRANSPERINEAL ULTRASONOGRAPHY OUTCOMES Aim: Uterus-preserving lateral mesh suspension with mesh described by Dubuission was demonstrated to be a novel, efficient and safe technique that does not require promontorium dissection for apical predominant pelvic organ prolapses. The majority of the literatural experience about LLMS was originated from the same center, thus external data is needed. It was aimed to present our preliminary results after minör modifications. Patients and Methods: Lateral abdominocervicopexy was performed in 17 patients with symptomatic apical pelvic organ prolapse (grade 2 and higher) in this longitudinal single-armed cohort study. Preparation of V-shaped mesh, use of cervix for anchor point instead of vaginal lateral fornices, fixation of mesh with only late absorbable Tacker and suturing the bilateral mesh ends to the external oblique muscle fascia were the minor modifications from the original technique. The degree of prolapses was assessed by POP-Q system. Preoperative and postoperative validated subjective scales about quality of life, urinary incontinence and sexual function were performed. Pelvic floor anatomy was assessed by Transperineal ultrasonography. Secondary symptoms such as nocturia, pelvic pain and dyspareunia were scored by the patients. Paired T-test and Wilcoxon Signed Rank tests were used for statistical comparisons. xi Results: Mean follow-up was 390.4 (133-538) days.