Emzirme başarısı ve öz yeterliliği ile maternal bağlanma arasındaki ilişki
The relationship between breastfeeding success, self-qualification and maternal binding
- Tez No: 501553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, doğurganlık çağındaki (15-49 yaş) kadınlarda 'emzirme başarısı ve öz yeterliliği ile maternal bağlanma arasındaki ilişki' yi belirlemek amacıyla yapılmış kesitsel ve tanımlıyıcı bir çalışmadır. Araştırma Gaziantep İli Büyükşehir Belediye sınırları içinde yer alan Şahinbey ilçesinde Kavaklık Rotary Aile Sağlığı Merkezinde Mart-Haziran 2017 tarihleri arasında yapılmıştır.Bu çalışmada kadınların Sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 'Anket Formu', 'LATCH Emzirme Tanılama Aracı', 'Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği', 'Maternal Bağlanma Ölçeği'kullanılmıştır. Veriler, SPSS 17 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra normal dağılmayan ölçümlerde Kruskall Wallis Analizi, Spearman Korolesyon analizi anlamlı çıkan bulgularda ileri analiz olarak Mann Whitney-U analizi kullanılmıştır. Araştırmada LATCH emzirme tanılama aracından ortalama 9.87±0.42, emzirme öz yeterlilik ölçeğinden 63.51±10.71 ve maternal bağlanma ölçeğinden 101.58±2.28 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
The study is a cross-sectional and descriptive study aimed at determining the relationship between breastfeeding success and self-efficacy and maternal attachment in women of childbearing age (15-49 years). The study was conducted in Gaziantep Kavaklık Rotary Family Health Center between March-June 2017. This study employed a questionnaire for determining the socio-demographic characteristics of women, the LATCH Breastfeeding Identification and Assessment Scale, the Breastfeeding Self-Efficacy Scale, and the Maternal Bonding Scale. The data was analyzed using SPSS 17 package software. The Kruskall Wallis and Mann Whitney-U Test were used in data analysis. The women who participated in the study had an average score of 9.87±0.42 in the LATCH Breastfeeding Identification and Assessment Scale, 63.51±10.71 in the Breastfeeding Self-Efficacy Scale and 101.58±2.28 in the Maternal Bonding Scale.