Sendikaların kurumsal imajı
Corporate i̇mage of uni̇ons
  1. Tez No: 501554
  2. Yazar: KEMAL AFŞİN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu (Türk Eğitim-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) ilçe temsilcilerinin kendi sendikaları ile ilgili kurumsal imaj algılarını ölçmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada Türkiye geneli ilçe temsilcilerine internet üzerinden anket doldurabilecekleri internet adresi gönderilmiş ve temsilcilerin yanıtları alınmıştır. Bu yanıtlar SPSS programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesi tablolar halinde gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm imaj ve kurumsal imaj tanımlarını kuramsal çerçevesini içermektedir. İkinci bölüme sendika tanım ve Türkiye'de sendikacılık konusunun kuramsal çerçevesi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın modeli, amacı ve alt amaçları, veri toplama teknikleri ve verilerin analizi ve yorumu verilmiştir. Sendikaların ilçe temsilcileri sendikaların yöneticileri olduğu düşünüldüğünde beklenen düzeyde sendikaların kurumsal imajları yüksek olmadığı fark edilmiştir. ANAHTAR KELİME: Sendika, Türk Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen, İmaj, Kurumsal İmaj
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to measure the perception of institutioanal images of town representatives of Turkey Education, Teaching and Science Services and Educators Union. In this research, town representatives of all Turkey were sent the online link of questionnaire and their replies were taken back. These replies were analyzed through SPSS program. The study consisted of 3 parts. First part includes the identification of image and institutional image. In the secand part, identification of union and the topic of unionism in Turkey are given. And in the last part, model of research, research goal and subgoals, colecion data techniques and analysis of data are given. When town representatives of unions are considered as managers of unions, It has been noticed that institutional images of unions aren't as high as expected. KEYWORD: Union, Turkish Education-Sen, Education One-Sen, İmage, Corporate İmage