Inventory management and material requirements planning (MRP)
Envanter yöntemi ce malzeme gereksinim planlaması (MRP)
- Tez No: 50156
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET Günümüzde, özellikle ülkemizdeki ekonomik yapının ani değişikliği şirketleri maliyet azaltıcı yöntemlere başvurmaya zorlamıştır. Burdan kazanılacak, kaynaklar hem firma için pazarda rekabet avantajı sağlayacak, hemde firmanın kısa ve orta vadedeki likitide sorunlarını çözmesine yardımcı olacaktır. Bu açıdan bakıldığında, envantere yatırılan kaynaklarla minimize edilmesi, firmaya fiyat avantajı ve kaynakların daha etkin kullanımını sağlayacaktır. Bu çalışmada envanter sistemleri ve bilgisayar destekli üretim sistemlerinden biri olan M RP genel olarak incelenmiş ve envantere bağlanan kaynağın azaltılması amacıyla güven stoklarının en etkin biçimde belirlenmesi üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Nowadays, a specially in our country due to changes in economic conditions, companies are forced to implement cost reduction policies this savings helps the firms to gain competitive advantage in the market and to contribute to solve.short and middle term liquidity problems this results minimizing the sources tied on inventory, price advantage and effective use of sources. In this study inventory systems and MRP as one of the computer aided Inventory Systems are explained in general, and the most effective use of safety stocks in MRP Systems is discussed in order to minimizing resources tied on inventory.