Optimal operation of Kayraktepe reservior by dynamic programming
Kayraktepe rezervuarı işletme çalışmasının dinamik programlama ile eniyilenmesi
- Tez No: 50155
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHAT TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
m YÜCEBAŞ, M. Ü., (1996).“Kayraktepe Rezervuannın İşletme Çalışmasımn Dinamik Programlama İle Eniyilenmesi”, Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi (Danışman: Prof. Dr. Ferhat Turkman). ÖZET Bu çalışmada, Göksu nehrinin aşağı bölümünde inşa edilmiş olan Kayraktepe Hidroelektrik Santralının eniyi işletme politikası dinamik programlama yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Ok bölümlerde dinamik programlama tekniğinin temel özellikleri, su kaynaklan sisteminde kullanılması ve özellikle tek hazneli sistemlerde uygulanması literatür taraması olarak sunulmuştur. İleri bölümlerde, Kayraktepe Barajının karakteristikleri ve hidrolojisi özetlendikten sonra dinamik programlama tekniğinin bir yıllık kurak, yağışlı ve ortalama periyodlar kullanılarak enerji üretiminde optimum işletme çalışmasımn belirlenmesi gösterilmiştir. Ortalama akım periyodunun yıllık enerji üretiminin 1215 Gwh/yü, verilen ortalama üretimden % 23 yüksek olduğu görülmüştür. Yağışlı ve kurak yılların üretimleri ise sırasıyla 1540 Gwh/yıl ve 979 Gwh/yıl.
Özet (Çeviri)
n YÜCEBAŞ, M. Ü., (1996).“Optimal operation of Kayraktepe reservoir by Dynamic Programming”Dokuz Eylül University, Graduate School of Natural and Applied Sciences, M. Sc. Thesis in Civil Eng. (Adv: Prof. Dr. Ferhat Turkman). ABSTRACT In this thesis, optimal operating policy of Kayraktepe Hydroelectric Power Plant, located on the lower part of Göksu river, by dynamic programming is investigated. At first chapters essentials of dynamic programming and application of this technique to water resources, specially to single reservoir optimisations, is presented as a literature survey. In the following chapters, characteristics and hydrology of Kayraktepe dam is summaried and dynamic programming technique is applied to determine the optimal operation policy in the content of energy generation with average, wet and dry periods of one year length. For average flow period 1215 Gwh/annuaUy is determined which is % 23 percent higher than the given average generation. For wet and dry years 1540 Gwh/year and 979 Gwh/year is found respectively.