Çağdaş Türk resminde spor temalı eserler
The sports-themed artworks in contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 501564
  2. Yazar: SERDAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
“Çağdaş Türk Resminde Spor Temalı Eserler”isimli tez çalışmasının amacı, tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar olan süreçte değişik medeniyet ve kültürlerde farklı amaçlar için insan hayatında sürekli yer bulan sporun, Çağdaş Türk Resmindeki yansımalarını incelemektir. Öncelikle, sanat tarihsel süreçte, spora bakışın ne olduğu ve ne anlama geldiğinin neden-sonuç ilişkisi kurulmuş, ardından, sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik gelişmeler paralelinde, spor temalı eserler ortaya koymuş sanatçıların, dahil oldukları akım ve dönemlere özgü eserlerinde sanat-spor ilişkisi irdelenmiştir. Nihayetinde, sanat ve spor, çağlar boyunca doğal ihtiyaçlar haline gelerek ideal yaşamı simgeleyen üst-kültürel unsurlara dönüştürülmüştür. Bugün her ikisi de sosyal, ulusal ve uluslararası rekabette statü kazanılmasına aracılık etmektedir. Bir eğlence etkinliği olmanın ötesinde, sanat ve spor, 'üretim fazlası (çok işlevli) artı değer' olarak ve 'ürün fazlasının bölüşümü mekanizması'na ihtiyaç duyan disiplinler olarak büyük önem arzetmektedir. İşlevsel anlamda ortak paydalarının olduğu ve birbiri ile eşgüdümü olduğu farkedildiğinde, sanat ve spor, hem toplum-birey bağlamında, hemde ulusal ve uluslararası düzlemde, sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik farkındalığın arttırılmasında oldukça etkin rollere sahiptir. Sonuç olarak, Çağdaş Türk resminde spor temalı sanat eserlerini kuramsal boyutuyla inceleyen tez çalışmamız, hem sanatsal yaratıcılık düzeyinin geliştirmesi doğrultusunda yaratılan uygulama alanının sağlam temellere oturtulmasına aracılık etmekte, hem de sanat ve spora yönelik ilginin arttırılmasında bütüncül bir bakış açısı geliştirmesi gerektiği hususuna dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis titled“Sports-Themed Artworks in Modern Turkish Painting”was to analyzed the artistic reflections of the sports which has always played importatant role in peoples' lives in different cultures and civilizations for different purposes from the prehistoric ages to the modern times. First of all, in the art historical process, a causal relation has established between what the sports view is and what it means; second, the relationship between art and sports has examined in the works of artists, who created the sports-themed artworks specific to their art movement and time periods, by establishing the cause-effect relationship with social, political, cultural and economic developments. Finally, Art and sports have been transformed into supercritical elements that symbolize the ideal life by becoming natural needs throughout the ages. Today, both act as intermediaries for gaining social, national and international competitive status. Beyond being a recreational activity, art and sport are of great importance as 'production surplus (multifunctional) surplus value' and as disciplines requiring 'the distribution mechanism of product surplus'. When it is realized that there are common stakeholders in the functional sense and coordination with each other, art and sport have a very active role in raising social, political, cultural and economic awareness both in the context of society-individual and at national and international level. In conclusion, our thesis which examined the sports-themed works of arts in the contemporary Turkish painting, as theoretical, not only mediates the establishment of the field of practice created in the direction of the development of the level of artistic creativity, and draws attention to the need to develop a holistic view of increasing interest in art and sports.