Determination of the processing parameters of Aydın Çine feldspar and recovering of rutile as a by product
- Tez No: 50161
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKNUR CÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
V ÖZET Feldspat ve titanyum endüstrinin iki temel hammaddesidir. Seramik endüstrisinin kilden sonra ikinci cam endüstrisinin temel girdisi olan Feldspat, endüstriyel hammaddeler içinde önemli bir tüketim potansiyeline sahiptir. Diğer yandan, pigment ve metal sünger sektöründeki gelişmeler bu sektörlerin bir ana girdisi olarlarak titanyumun tüketiminin artmasına neden olmuştur. Artan talepler yerli madencilik sektörünün düşük TİO2 tenörlü yataklardan titanyumun bir yan ürün olarak kazanımı üzerine araştırmalar yapmaya zorlamıştır. Bu çalışmada, feldspat ve titanyumun genel özellikleri, dünya, Türkiye potansiyel ve pazarından bahsettikten sonra, Aydın -Çine yöresi yüksek titanlı feldspatlarının belirlenen zenginleştime parametreleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Feldspar and titanium are two important raw materials of industry. Feldspar, as secondary fundamental input in ceramic industry after clay and basic input of glass industry, has a great consuming potential among industrial raw material. In the recent years, increasing demand and the existence of huge amounts reserves of feldspar have caused to enter Turkish mining sector to the field. On the other hand, expansions of pigment and sponge sectors, have caused to increase consumption of titanium, as a major input of the sectors. Expanding demands have enforced domestic mining sector to search on recovery of titanium, as a by-product, from low grade -TİO2 deposits. In this study, after mentioning general properties, world, Turkey potential and marketing of feldspar and titanium, it was presented determined the concentration parameters of Ay dm -Çine region feldspar with high grade rutile.