Planning of an electrical network by DPA/G computer program
Bir elektrik şebekesinin DPA/G bilgisayar programı ile planlaması
- Tez No: 50163
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Kompleks ve büyük sistemlerin planlanması ve analizi için bilgisayar programı kullanımı gereklidir. DPA/G ve ETAP programları bu amaçla kullanılır. Güç sistemlerinin planlanması ve analizi sırasında dikkat edilmesi gereken farklı konular vardır. Bunlardan biri de harmomk problemleridir. Sistemde aşın ısınma, bozulma ve hatalı çalışma gibi pekçok probleme yol açabilirler. Bu tezde endüstriyel bir tesis harmonik analizler için seçilmiştir, öncelikle işletme ETAP ile modellenmiştir. Daha sonra simülasyonlar farklı kompanzasyon gücü ve Blitre kombinasyonları için yapılmıştır. Sonuçlar ve farklı durumların karşılaştırılması verilmiştir. Ayrıca işletmede yapılan gerçek ölçüm değerleri de verilmiştir. Bu analiz ortaya çıkabilecek problemler ile bu problemlerin çözümüne yönelik önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is necessary to use software programs on complex and large scale system planning and analysis. DPA/G and ETAP softwares are used for this purpose. There are different aspects to be considered while planning and analyzing power systems. Harmonic problems are one of them. They cause many problems on the system, such as, overheat, damage and malfunction in the system equipments. In this thesis, an industrial plant is chosen for harmonic analysis. First, the plant is modeled on ETAP. Then, the simulations are carried out for different compensation power and filter combinations. Results and comparison between different cases are presented. The real measurement, which is made at the plant, of the system is also given. This analysis illustrates some of the problems that may be encountered and gives recommendations for solutions to these problems.