Bethesda kategori ııı (aus/flus) olgularının sitopatolojik alt gruplara ayrılması ve malignite risklerinin belirlenmesi
Determination of malignancy risk and cytologic subclassification in cases of bethesda category iii (aus/flus)
- Tez No: 501630
- Danışmanlar: UZMAN ÇAĞLAR ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Tiroid ince iğne aspirasyon sitoloji örneklerinin raporlamasını standart hale getirmek ve klinisyenlere tedavi yönetiminde yardımcı olmak amacıyla, 6 tanısal kategori içeren Bethesda Sınıflandırma sistemi (2007) oluşturulmuştur. Önemi belirsiz atipi/önemi belirsiz foliküler lezyon (AUS/FLUS) malignite riski bakımından önemli ölçüde farklılıklar içeren, standart tanısal kriterlere sahip olmayan heterojen bir kategoridir. Bu çalışmanın amacı AUS/FLUS tanılı olguları sitopatolojik özelliklerine göre 4 alt gruba ayırarak malignite risklerini belirlemek ve malignite tahmininde demografik ve ultrasonografik özelliklerin önemini değerlendirmektir. Böylece heterojen yapıya sahip olan bu kategorinin risk analizinin ve klinik yönetiminin daha doğru yapılmasını sağlamak amaçlanmaktadır. GEREÇ (OLGULAR) VE YÖNTEMLER: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi-Patoloji Bölümüne Eylül 2014 ve Temmuz 2017 tarihleri arasında gönderilen 733 AUS/FLUS tanılı olgudan takip verilerine (rezeksiyonu bulunan ve/veya tekrar aspirasyon sonucu benign tanısı alan) ulaşılan 157 olgu 4 alt gruba (AUS-N, AUS-A, AUS-O, AUS-N/A) ayrılmıştır. Olguların demografik ve nodülün ultrasonografik özellikleri histopatolojik takip verileri (n=93) ile karşılaştırılmıştır. Malignite oranları, hem rezeksiyonu bulunan olgular (n=93) hem de rezeksiyonu bulunan ve/veya tekrar aspirasyon sonucu benign tanısı alan olgular (n=157) için ayrı ayrı hesaplanmıştır. BULGULAR: AUS/FLUS grubuna ait malignite oranları hem rezeksiyon grubu (n=93) hem de rezeksiyon grubu + tekrar aspirasyon sonucu benign tanılı grup (n=157) için ayrı ayrı belirlenmiş olup sırasıyla %50.5-%29'dur.
Özet (Çeviri)
AIM: The Bethesda Classification system (2007), which includes 6 diagnostic categories, was established to standardize the reporting of thyroid fine needle aspiration cytology specimens and to assist clinicians in managing their treatment. Atypia of undetermined significance/follicular lesion of undetermined significance (AUS /FLUS) is a heterogeneous category that does not have standard diagnostic criteria, including significant differences in risk of malignancy. The aim of this study is to determine the risk of malignancy by distinguishing the AUS/FLUS cases into 4 subgroups according to their cytopathologic features and to evaluate the importance of demographic and ultrasonographic features in predicting malignancy. Thus, it is aimed to make risk analysis and clinical management of this category having heterogeneous structure more accurate MATERİAL (CASES) AND METHODS: The cases between September 2014 and July 2017 from Okmeydani Training and Research Hospital Medical Pathology Department of Health Sciences University, diagnosed as AUS/FLUS were included in this study. Totaly 733 AUS/FLUS cases were identified and 157 of them were follow-up cases (with resection and/or diagnosed as benign with reaspiration). These follow-up case were distinguished into 4 subgroups (AUS-N, AUS-A, AUS-O, AUS-N/A). Demographic and ultrasonographic features of the cases were compared with their histopathological data(n=93). Malignancy risk was calculated both cases with resection (n=93) and/or diagnosed as benign with reaspiration (n=157) and also calculated seperately for each one. RESULTS: Malignancy risk of the cases with only resection (n=93) and cases with resection and diagnosed as benign with reaspiration (n=157) is 50.5%-29% respectively. Malignancy risk of the each subgroups is 65.1%-42.4% for AUS-N, 33.3%-15.1% for AUS-A, 28.6%-17.3% for AUS-O and 62.5%-45.4% for AUS-N/A.