Orta şiddette ve şiddetli akne vulgaris hastalarında izotretinoin kullanımına bağlı gelişen inflamatuar bel ağrısı ve sakroileit sıklığının araştırılması
Investigation of inflammatory back pain and sacroiliitis related to isotretinoin treatment in moderate and severe acne vulgaris
- Tez No: 501629
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ YAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Orta şiddette ve şiddetli akne vulgaris yönetiminde, oral antibiyotikler ve sentetik bir A vitamini türevi olan izotretinoin tedavinin başlıca seçenekleridir. İzotretinoinin inflamatuar bel ağrısı ve sakroilete yol açabildiğine dair sınırlı sayıda veri mevcuttur. Çalışmamızın amacı, orta şiddette veya şiddetli akne vulgaris tanısı alıp oral izotretinoin tedavisi kullanan hastalarda inflamatuar bel ağrısı (İBA) ve/veya sakroileit sıklığını saptamak ve aynı tanı ile oral azitromisin veya doksisiklin tedavisi kullanan hastalardaki sıklık ile karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif kontrollü gözlemsel bir araştırma olup Mart 2017 – Ocak 2018 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı tarafından ortak olarak yürütülmüştür. Çalışmamıza Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvurup orta şiddette ve şiddetli akne vulgaris tanısı alarak endikasyon gereği oral isotretinoin, doksisiklin veya azitromisin tedavisi başlama kararı verilen 267 hasta dahil edilmiş, çalışmayı tedavileri isotretinoin (n=100), doksisiklin (n=20) ve azitromisin (n=81) olan 201 hasta tamamlamıştır. Tedavileri sırasında aylık rutin takiplerinde izlenen hastalar ASAS;Uluslararası Spondiloartrit Değerlendirme Topluluğu (ASAS) kriterleri esas alınarak İBA açısından sorgulandı. İBA tanımlayan ve sakroileitten şüphenilen tüm hastaların fizik muayeneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerinde yapılmıştır. Bu hastalar, kan tetkiklerinde sedimantasyon hızı, c-reaktif protein, HLAB27 ve sakroiliak manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile incelenmiştir. Sakroileit saptanan tüm hastalarda ilaç tedavisi kesilmiş ve 3 ay sonra kontrol sakroiliak MR ile bu hastalar yeniden değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızı tamamlayan 201 hastanın 21'inde (%10.4) inflamatuar bel ağrısı ve 11'inde (%5.4) ise sakroileit saptanmıştır. İnflamatuar bel ağrısı ve sakroileit saptanan tüm hastalar, oral izotretinoin tedavisi (n=100) kullanmaktaydı. Böylece izotretinoin alan 100 hastada inflamatuar bel ağrısı tanımlayanlar 21 (%21), sakroileit tanısı alanlar 11 (%11) hasta idi.
Özet (Çeviri)
Objective:In the management of moderate to severe acne vulgaris, oral antibiotics and isotretinoin, which is a synthetic vitamin A derivative, are the main options. There is limited data on isotretinoin that can lead to inflammatory back pain and sacroiliitis. The aim of our study is to determine the frequency of inflammatory back pain (IBP) and / or sacroiliitis in patients who have been treated with oral isotretinoin therapy with moderate or severe acne vulgaris, and to compare the frequency of IBP and / or sacroiliitis in patients with same diagnosis who have been treated with oral azithromycin or doxycycline therapy. Materials and Methods: Our study was a single-center prospective controlled observational study conducted jointly by Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Department of Skin and Venereal Diseases and Department of Physical Therapy and Rehabilitation between March 2017 and January 2018. The study included 267 patients who were admitted to the outpatient clinic of Skin and Venereal Diseases and diagnosed with moderate to severe acne vulgaris and planned oral isotretinoin, doxycycline or azithromycin treatment. Out of 267 patients, only 201 patients completed the study, including patients treated with isotretinoin(n=100), doxycycline(n=20) and azithromycin(n=20). Patients monitored on monthly routine follow-up during treatment and questioned about IBP, based on the criteria of the Assessment of Spondyloarthritis International Society (ASAS). The physical examinations of all patients suspected of having IBP and sacroiliitis were performed at the Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinics. These patients were studied with sedimentation rate, c-reactive protein, HLAB27 and sacroiliac magnetic resonance imaging (MR). Drug therapy was discontinued in all patients who had been diagnosed as sacroiliitis and these patients were reevaluated with control sacroiliac MR 3 months later. Results: Of the 201 patients who completed our study, 21 (10.4%) had inflammatory back pain and 11 (5.4%) had sacroiliitis. All patients diagnosed with inflammatory back pain and sacroiliitis were on oral isotretinoin therapy (n = 100). Thus, in 100 patients receiving isotretinoin, 21 patients (21%) were diagnosed as inflammatory back pain and 11 patients (11%) were diagnosed as sacroiliitis.