Hemofili A hastalarında inhibitör varlığının araştırılması
Inhibitor development in hemophillia A patients
- Tez No: 59485
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLERSU İRKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Kasım 1995-Eylül 1997 tarihleri arasında yaşları 1-18 yaş (ortalama 9,5±4,7 yıl) olan 58 hemofili A hastasında Bethesda metodu ile inhibitor gelişme prevalansı % 27 olarak saptanmıştır. Hafif hemofilik 14 hastadan hiçbirinde inhibitor bulunmazken orta hemofilik 27 hastadan 9'unda (% 33) ağır hemofilik 17 hastadan 7'sinde (% 41) inhibitor olduğu bulunmuştur. Orta ve ağır hemofilik hastalarda inhibitor gelişimi hafif hemofilik hastalara göre anlamlı yüksek (p=0,02) bulunurken, orta ve ağır hemofilik hastalar arasında anlamlı bir fark (p>0,05) bulunmamıştır. Orta hemofilik hastalardan 7'sinde düşük (0,50-2,0 BÜ), 2'sinde yüksek (44-500 BÜ) titrede inhibitor tespit edilirken ağır hemofilik hastalardan 5'inde düşük (0,50-1,8 BÜ), 2'sinde yüksek titrede (50-358 BÜ) inhibitor varlığı saptanmıştır. Takipler sonucunda hastaların % 1 7'sinde inhibitörün geçici olduğu, son değerlendirmede inhibitor gelişme prevalansının % 10 olduğu izlenmiştir. Hastaların F VIII kullanma süresi inhibitor gelişimini etkilemezken, ileri yaşta olanlarda (p=0,01),son 1 yıl içinde kanama sayısı fazla olanlarda (p=0,001), F VIII kullanım sayısı fazla olanlarda (p=0,001), daha fazla gün F VIII alanlarda (p=0,001), F VIII düzeyi % 2 ve daha düşük olanlarda (p0,05). inhibitor saptanmayan hastaların ilk inhibitor ölçümünden median 24 gün önce, inhibitor saptanan hastaların median 8 gün önce F Vlll'e maruz kaldıkları tespit edilmiş, F Vlll'e daha kısa süre önce maruz kalanlarda inhibitor gelişme riski anlamlı yüksek bulunmuştur (p0,05) saptanmıştır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 58 hemophilia A patients aged 1-18 years (mean 9.5±4.7 years),the prevalance of inhibitor development was found 27% by Bethesda method during the time period between November 1995 and September 1997. Inhibitor activity was not detected in any of 14 mild hemophiliacs while it was present in 9 of 27 (33%) moderate and 7 of 17 (41%) severe cases. Development of inhibitors was significantly high (p=0.02) in moderately and severely affected patients when compared with mild cases. No significant difference was found between moderate and severe cases in this respect (p>0.05). Among moderate hemophiliacs, 7 had low titreş (0.50-2.0 BU) and 2 had high titreş (44-500 BU) of inhibitors, and among severe hemophiliacs, 5 had low titreş (0.50-1.8 BU) and 2 had high titreş (50-358 BU) of inhibitors. At follow-up of patients inhibitors were transient in 17% and the prevalance of inhibitor development was 1 0% at the end of the study. Development of inhibitors was not affected by the amount of time the patients had been receiving F VIII (p>0.05), while it was significantly associated with the patient's age (p=0.01), number of bleeding episodes within the last year (p=0.001), frequency of F VIII administration ( p= 0.001), number of F VIII treatment days (p=0.001), and F VIII level ^ 2% (p0.05). The patients who had no inhibitors were exposed to F VIII median 24 days before, while those who had inhibitors were exposed to F VIII median 8 days before, and the difference was significant (p0.05) inhibitor development. 45