Memory management on dos
Dos üzerinde bellek yönetimi
- Tez No: 50165
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET DOS üzerinde bellek yönetimi Bu tezde kişisel bilgisayarlarda bellek yönetimi üzerinde çalışılmıştır. Makina üzerindeki belleğin çeşitli şekillerde kullanılması, sistemin değişik özelliklerinin iyileştirilmesine olanak sağlar. Örneğin, belleğin bir şekilde kullanımı makinanın esnekliğini arttırırken, bir başka şekilde kullanımı verimini arttırır. Makinanın kullanılma amacına göre bu özelliklerden birisi diğerlerine göre daha önemli olabilir. Gereksinimlerin belirlediği doğrultuda bilgisayar belleğinin nasıl kullanılacağına karar verme işlemine“Bellek Yönetimi”denir. Bu çalışmada, bilgisayar pazarındaki işletim sistemleriyle birlikte bellek yönetimi kavramının nasıl ortaya çıktığı, geliştiği ve günümüzde hangi noktada bulunduğu araştırılmıştır. Daha sonra, uygulama programlarında dinamik bellek kullanımı sırasında oluşan ve“çöp”olarak adlandırılan bellek bölgelerinin kullanımının iyileştirilmesine yönelik bir uygulama programı geliştirilmiştir. Sözü edilen uygulama programı C++ programlama diliyle ve nesneye dayalı programlama mantığıyla yazılmıştır. Uygulama programı kullanıcı programına dahil edilerek, kullanıcının ilgili bellek işleçlerini kullanacağı bir yazılımdır. Uygulama programı sözü edilen çöp bellek bölgelerinin kullanımını iyileştirmenin yanında, bellek kullanımında kullanıcı üzerinde bir denetleme mekanizması oluşturmaktadır. Böylece, yanlış bellek bölgelerinin kullanılması, referansların kaybedilmesi gibi durumlar kontrol altına alınmak istenmiştir. Uygulama yazılımı çalıştırılarak, ilgili sonuçlar toplanmıştır. Sistemde uygulama yazılımının yarattığı iyileştirmeyi görebilmek için çeşitli testler yapılmış ve bu testlerin sonuçlan toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEMORY MANAGEMENT ON DOS This thesis presents the memory management on personal computers. Memory management is the process of determining how it is wanted to use the memory in the machine. Using memory in one way can increase the flexibility of the machine, while using it in another way might improve performance. In this study, how the memory management concept came into the PC market was searched. It was also searched that the development of this concept with the operating systems and the commercial memory management software packages in today's market. An application software was coded for the garbage collection on DOS. Garbage is the memory area which is created during the dynamic allocations in application programs. The application software improves the efficiency of the memory usage with regulating this garbage areas. The application software was written in C++ programming language. Object-oriented design concept was used. The application software is included to the user software and the functions of the application software is called by the user. The application software also construct a control mechanism over the user. It controls the memory overwrites, references to free memory and etc. The application software was executed and the corresponding results were collected. The other tests were also done for showing the effects of the application software on the system and the results of these tests were also collected.