An Investigation of factors affecting the performance of roadheaders at the Middle Anatolian Lignites works
- Tez No: 50166
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma çalışmasında, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'na bağlı Orta Anadolu Linyitleri (O AL) İşletmesinde çalışan galeri açma makinalarının performansını etkileyen faktörler etüd edilmektedir. İlk bölümde konu ile ilgili giriş yapılarak, ikinci bölümde OAL.'nin günümüz durumu tanıtılrnaktadır. İşletmede yeraltı yollan galeri açma makinaları ile açılmakta, kömür geri dönümlü, arkadan göçertmeli tam mekanize üretim sistemi ile üretilmektedir. Üçüncü bölümde kayaç sınıflandırmalarına değinilerek, havzadaki kömüre kadar olan formasyonlar sınıflandırılmıştır. Dördüncü bölümde, galeri açma makinalarının kazı performansını etkileyen faktörler incelenmektedir. Galeri açma makinası ile yapılan kazının yerinde etüdü beşinci bölümde verilmektedir. Birim ilerlemede zaman dağılımı ve net ilerleme hızı tesbit edilmiştir. Net ilerleme hızı ve keski sarfiyatı ile kazılan kayaçların özellikleri arasındaki ilişki irdelenmektedir. Kazılan kayaçların jeomekanik özelliklerine yerinde yapılan gözlemlere, kayaç kalite sınıflamalarına bağlı olarak, OAL'deki DOSCO MK 2A ve Pk 9r tipi galeri açma makinalan ile tüf, kil, marn, bitüm, killi kalker ve kömür serilerinin, DOSCO MK 2B tipi makina ile belirtilen seriler ve delme patlatma ile gevşetilen silisli kalkerin kazılabilirliği ortaya konmuştur. Altıncı bölümde, kesici kafanın kan üzerindeki etkisi incelenmektedir. Kesme tekniği anlatıldıktan sonra Çayırhan'da yapılan bir kafa dizayn çalışması ve elde edilen sonuçlar verilmektedir. Yedinci bölümde ise OAL.'deki kayaçların kazılabilirliği irdelenmektedir. Bununla ilgili yapılan aşınma deneyi ve deney sonuçları verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The factors affecting the performance of the roadheaders which are currently in operation in the Middle Anatolian Lignite Mine (MALM) were investigated in this study. Following a short introductory chapter, the present situation in the MALM was discussed in the second chapter. The drifts are currently being prepared using roadheaders while the coal is recovered using a fully mechanized retreat working long walls with caving method. The subject of the third chapter is the classification systems of the rocks and application of these systems to the formations in the Beypazarı Region. The factors which affect the performance of the roadheaders constitute the main body of the fourth chapter. An analysis of the actual excavation prosess with the presently used roadheaders is given in Chapter five. In this chapter, the time distribution within a unit length of advance and the net advance speed are studied. Also, the net advance speed and bit consumption were correlated with the properties of rocks. Based on the geomechanical properties of the rock being excavated, the in-situ observations and the rock classification systems. It was found that the DOSCO MK 2A and PK 9r roadheaders are sufficient to excavate the tuff, clay, marly, bitumer, clay-bearing lime stone and coal. However, in excavating the silicious limestone DOSCO MK 2B should be used after loosening the material by blasting. Chapter six contains material which focuses on the effect of cutting head on the cutting capacity. After a brief discussion on the cutting technique, the results obtained from the application of a new head design in the MALM are presented. The cuttability of rocks in the MALM is explored in Chapter seven. The results of the bit wear tests to establish cuttability are given in this chapter.The thesis ends with a chapter where the conclusions reached based on this study are presented.