Input/output simulator for the 80286 microprocessor
80286 mikroişlemci için giriş/çıkış simülatörü
- Tez No: 65295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA GÖKALP ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ 80286 MİKROİŞLEMCİ İÇİN GİRİŞ /ÇIKIŞ SİMÜLATÖRÜ Şener AYAŞ YL-94403 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK - ELEKTRONİK ANABİLİM DALI Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ziya Gökalp ALTUN Yd : 1997, Sayfa : Jüri : Yrd.Doç.Dr. Ziya Gökalp ALTUN : Prof.Dr. A.Hamit SERBEST : Doç.Dr.Mihail A.LYALINOV Bu çalışmada 80286 Mikroişlemcinin iç mimarisini ve komutların nasıl icra edildiğini açıkladım. Daha sonra yazılıma bağlı olarak makine dili komutlarının nasıl çalıştığı tarif edilmiştir. Bu simulator programını oluşturmak için Turbo Pascal *m 7.0 versiyon derleyicisi kullanılmıştır. Ana Program olan SIM80286.PAS Nesneye yönelik olarak hazırlanmıştır. Bundan dolayı ana program; anlaşılması kolay, uygulanması ve değiştirilmesi esnek olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Tezin diğer kısımlarını oluşturan RUTTNLER.PAS kısmı ile Ekran tazelenmesi, yazılan komutların ayırdedilmesi, değerlerin atanması ve değiştirilme yöntemlerinin esas kısımları gerçekleştirilmiştir. KOMUTLAR.PAS ve KOM1.PAS programlarında komutların çalışması kodlanmıştır, SAATVYER.PAS Programı o anda geçerli olan saat ve program çakşırken boş olan hafiza miktarını her an için gösterir. RUTTNLER.PAS, KOMUTLAR.PAS, KOM1.PAS, SAATVYER.PAS Programların kodlan Standart TURBO PASCAL özellikleri kullanılarak yazılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : CPU (Merkezi İşlem Ünitesi),SIM80286 ( Simulator 80286 ), I/O (Giriş / Çıkış), PC (Kişisel Bilgisayar),MS (Microsoft), DOS (Disk İşletim Sistemi), XENIX (Çok Kullanıcılı bir işletim Sistemi),, HEX (Onaltı Tabanlı), INTEL (80286 Mikroişlemci üreticisi Firma ), MMU (Hafıza yönetim birimi), REGISTER (Mikroişlemcide birim hücre-hafıza), FLAG (bayrak), IBM (Uluslararası İş Makineleri (Şirketi)), ASCH (Amerika Standart Kod Tablosu), MNEMONIC (Sembolik Kod), BINARY (iki tabanlı), ASM (Makine Kodu), INTERRUPT (Kesme ),
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER SCIENCE THESIS INPUT / OUTPUT SIMULATOR FOR THE 80286 MICROPROCESSOR Şener AYAS DEPARTMENT OF ELECTRICAL-ELECTRONIC ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Ziya Gökalp ALTUN Year : 1997, Page : Jury :Asst.Prof.Dr. Ziya Gökalp ALTUN :Prof.Dr. A.Hamit SERBEST :Assot.Prof.Dr.Mihail A.LYALINOV In this work I explained the internal architecture of the 80286 microprocessor and show how it executes instructions. Next I present software issues in detail such as addressing modes, the instruction set and the analysis of assembly language program. I used the Turbo Pascal 7.0 compiler to write this simulation program. The main program SIM80286.PAS is designed as object oriented, so main program is easy to understand, application changing is flexible. Also SAATVYER.PAS is too. Other program section is RUTTNLER.PAS. This provides screen refreshing, instruction dedicating, value defining, step by step tracing. SAATVYER.PAS program shows current time and space memory information as real time. KOMUTLAR.PAS and KOM1.PAS includes all defined CPU's instructions sources. RUTTNLER.PAS, KOMUTLAR.PAS and KOM1.PAS programs are designed in standard Turbo PASCAL. KEYWORDS: CPU (Central Processing Unit), STM80286 (Simulator 80286), I/O (input / output), PC(Personal Computer), MS (Microsoft), DOS (Disk Operating System), XENIX ( A multi-user Operating System ), HEX (Hexadecimal), INTEL (80286 Microprocessor Productor firm.), MMU ( Memory Management Unit ), REGISTER( Memory Cell unit on Microprocessor ), FLAG (Flag), D3M (International Business Machines Co.), ASCH (American Standard Code Information for Interchange), MNEMONIC (Symbolic letter CPU commands), BINARY ( Two based), ASM (Machine Code), INTERRUPT (Interrupt) II