Some characteristics properties about the reproductive biology of red pandora ( Pagellus erythrimus, linneaus 1758) in the Aegean Sea
Ege Denizi'nde kırma mercanın (Pagellus erythrimus, linneaus, 1758) üreme biyolojisi ile ilgili bazı özellikler
  1. Tez No: 50167
  2. Yazar: ESİN ULUTURHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN CİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Ege Denizinde ekonomik türler arasında yer alan kırma mercanın (Pagellus erythrinus, Lin., 1758) üreme biyolojisi ile ilgili özellikleri saptanmaya çalışıldı. Haziran 1991 - şubat 1992 tarihleri arasında toplanmış örnekler incelendi. Yapılan ölçümlere göre ilk cinsel olgunluk boyu bölgeler arasında farklılık göstermedi ve Ege Denizi için ortalamal5,5 cm olarak bulundu.Üreme mevsimi Kuzey Ege'de ilkbaharın ortalarından başlayarak yaz sonlarına kadar devam etmektedir. Güney Ege'de ise ilkbaharda başlayan üreme, yaz ortalarında son bulmaktadır. Örneklemelerde dişilerin b aslan olduğu gözlendi. Hesaplanan cinsiyet oranlan ise (dişirerkek) ilkbaharda Kuzey Ege 1:0,13, Güney Ege'de 1:0,49; yaz mevsiminde ise kuzeyde 1:0,33 ve güneyde l:0,22'dir. Fekondite tahmini için“sulanmış yumurta yöntemi”kullanıldı. Bir defada bırakılan yumurta sayısı ile boy ve gonadsız balık ağırlığı arasında doğrusal bir ilişki kurulamamasrna rağmen bir defada bırakılan yumurta sayısı ile gonad ağırlığı arasında ilişki kurulabildi.
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY This study focuses on the reproductive biology of red pandora (Pagellus erythrinus Lin.., 1758), which is one of the important commercial species in the Aegean Sea. The samples for the study were collected in June 1991 - february 1992. The mean length of sexual maturation was found to be 15,5 cm. Red pandora starts to spawn in mid - spring and continues during summer in the Northern Aegaen Sea. Spawning takes place from spring to mid - summer in the Southern Aegaen Sea. Samples were dominated by female specimens. Sex ratio (female : male) in spring was calculated to be 1:0,13 and 1:0,49 in the Northern and Southern Aegaen Sea, restpectirely. In summer the ratio was 1:0,33 in the north and 1:0,22 in the south. For the estimation of batch fecundity, the“hydrated oocyt method”was employed. Neither fish length nor gonad free weight was linearly related to the batch fecundity. However, a linear relation betwen batch fecundity and gonad weight was detected.