Edirne yeniçeri mezar taşları
Edirne janissary grave stones
  1. Tez No: 501681
  2. Yazar: CEREN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
“Edirne Yeniçeri Mezar Taşları”adlı tez çalışmamızda Edirne merkezde bulunan çeşitli müze, mezarlık ve hazirelerde toplam 144 yeniçeri mezar taşı tespit edilmiştir. Tespit edilen taşların tamamı baş taşıdır. Çeşitli ölçülerde 30 tane kırık taştan 10 tanesinin kimliği belirlenememiştir. 144 yeniçeri mezar taşı içinde 123 tanesinin tarihi bellidir. 21 taşın çeşitli ölçülerde kırık olmasından dolayı tarihleri mevcut değildir. 17.yüzyıl tarihli 3taş, 18.yüzyıl tarihli 92 taş, 19.yüzyıl tarihli 28 taş bulunur. Yeniçeri mezar taşlarında 1 tanesinde taş malzeme, 143 tanesinde çeşitli kalitelerde mermer malzeme kullanılmıştır. Tüm mezar taşları kabartma tekniğiyle yapılmıştır. Çeşitlilik gösteren mezar taşı tipleri gövde yatay kesitleri ve ön görünüşleri dikkate alınarak 4 ana grupta incelenmiştir. Başlığı bulunan 141 yeniçeri mezar taşı yeniçeri başlığı olmayanlar ve yeniçeri başlığı kesin olanlar ana başlığında kavuk ve sarık alt başlıklarında incelenmiştir. Mezar taşı kitabeleri eğik ve düz kitabe düzeninde yazılmıştır. Yazı sitili olarak celi sülüs ve celi talik kullanılmıştır. Taşların 24 tanesinde nişan bulunmaktadır. Süsleme olarak bitkisel ve nesneli motifler kullanılmıştır. Edirne yeniçeri mezar taşları diğer yeniçeri mezar taşlarıyla benzerlik göstermesinin yanında yöresel unsurları da içinde barındırıp kendine has bir üslup oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our dissertation entitled“Edirne Janissary Grave Stones”, a total of 144 janissary gravestones were found in various museums, cemeteries and treasures in the center of Edirne. All of the detected stones are headstone. In various measurements, 10 of 30 broken stones could not be identified. Of the 144 janissary gravestones, 123 are the historic ones. Since 21 stones are broken at various sizes, their dates are not available. There are 3 stones dating from the 17th century, 92 stones dating from the 18th century and 28 stones dating from the 19th century. In the Janissary tombstones, 1 stone material was used and 143 pieces of marble material were used in various qualities. All tombstones were made by relief technique. The various types of tombstone types were investigated in 4 main groups taking into account the horizontal sections of the trunk and their frontal views. The 141 janissaries with headings were not buried in the janissary title, and the janissary titles were examined in the chapters and turban subheadings in the main title. The tombstone inscriptions are written in an oblique and plain inscription. There are 24 engagements in the stones. Botanical and object motifs are used as decoration. Edirne janissary tombstones have similarities with other janissary tombstones, but also incorporate local elements and create a unique style.