İcra ve İflas Hukukunda banka alacaklarının korunması
Protection of banking receivables in Enforcement and Bankruptcy Law
- Tez No: 501680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERMENEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bankacılık sektörü olarak adlandırdığımız bankalar, varlık yönetimi kuruluşları ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bakımından gerek yasalarla ve gerek yargı uygulamaları ile getirilen özel koruma hükümleri incelememizin konusunu oluşturmaktadır. Bankacılık sektörü kimi zaman çeşitli muafiyet ve özel uygulamalarla maddi hukuk bakımından korunurken, alacaklarının tahsili konusunda da diğer alacaklılara sağlanmayan kolaylıklara sahip kılınmıştır. Özellikle İcra ve İflas Kanunu'nun 68/b ve 150/ı maddeleri banka kayıtlarını, icra takipleri bakımından mahkeme kararı seviyesine yaklaştırmaktadır. Aynı düzenlemeler iflâs tasfiyesinde bankaların konumunu güçlendirmektedir. Özellikle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu alacakları için getirilmiş yasal düzenlemeler hukukun evrensel ilkelerine tamamen ters, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile korunan temel hak ve hürriyetlere aykırı hükümler içermektedir. Bu uygulamaların denetlenmesi imkânı da son derece kısıtlıdır. Nihayet yargı organlarının uygulamalarında da bankaları kayıran özel yorum şekillerine rastlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Banks, which we call banking sector, constitute subject of our examination on special protection provisions brought with laws or trial practices in terms of asset management institutions and Saving Deposits Insurance Fund. While banking sector is sometimes protected for material law with different exemption and customary applications, it had facilities not provided to other creditors on collection of receivables. It approaches bank records to level of court decision for execution proceedings in accordance with especially 68/b and 150/ı articles of Enforcement and Bankruptcy Law. Same regulations reinforce position of the banks on liquidation of bankruptcy. Especially Saving Deposits Insurance Fund is contrary to universal principles of law, and includes contrary provisions for fundamental rights and liberties protected with Constitution and European Convention on Human Rights. Possibility for auditing these practices is extremely limited. Special interpretation forms that favor the banks in implementation of judicial bodies are encountered.