Kapadokya yerleşim tarihi içerisinde Nevşehir
Cappadocia settlement history within Nevşehir
  1. Tez No: 501682
  2. Yazar: ERDEN EGEMEN TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ATAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Kapadokya Bölgesi jeolojik ve topografik yapısından kaynaklanan coğrafik özelliklerinin katkılarıyla sosyal, siyasi ve kültürel açıdan çeşitlilik gösteren binlerce yıllık bir tarihsel geçmişe sahiptir. Siyasi sınırlar açısından Kapadokya'nın sınırları tarih içerisinde birçok kez değişiklik göstermiş olmakla birlikte Nevşehir-Aksaray-Kayseri ve Niğde'yi içine alan bölge“Çekirdek Kapadokya”olarak tanımlanmaktadır. Bölge özellikle Erken Tunç Çağı'ndan başlayarak Asur Ticaret Kolonileri Dönemi ve Hitit Devleti döneminde, doğu-batı ve kuzey-güney yönünden gelen yolların kavşak noktasında yer alması sebebiyle önemli bir konuma sahip olmuştur. M.Ö 1. Bin yılda, Geç Hitit Dönemi içerisinde Tabal Ülkesi'nin sınırları içerisinde yer alan Nevşehir, özellikle Kızılırmak Nehri'nin sağladığı avantaj ile tüm dönemlerde siyasi yapılar arasında bir sınır bölgesi özelliği taşımıştır.
Özet (Çeviri)
The Cappadocia Region has a historical background of thousands of years which varies from social, political and cultural point of view due to the geographical features originating from its geological and topographic structure. In terms of political boundaries, the borders of Cappadocia have changed many times in history, and the region that includes Nevşehir-Aksaray-Kayseri and Niğde is defined as“Core Cappadocia”. The region has an important position especially since it was located at the crossroads of the roads starting from the Early Bronze Age and east-west and north-south directions during the Assyrian Colonial and the Hittite Period. During the first millennium B.C, Nevşehir, located within the borders of the Tabal Country during the Late Hittite Period, carried a border zone between political structures in all periods with the advantage provided by the Kızılırmak River.