Konjenital sensörinöral işitme engelli çocuklarda denge ve fonksiyonel ambulasyon üzerine etkisi
The effect of tai chi exercises on balance and functional ambulance in children with congenital sensorineural hearing impairment
  1. Tez No: 501699
  2. Yazar: SEBAHAT YAPRAK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma konjenital sensörinöral işitme engelli çocuklarda Tai Chi'nin denge, fonksiyonel ambulasyon ve yürüyüş üzerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 10-14 yaş aralığında konjenital sensörinöral işitme engeli tanısı almış 39 çocuk dahil edilmiştir. Konjenital sensörinöral işitme engelli çocuklar blok randomizasyon yöntemi ile Tai Chi grubu, konvansiyonel egzersiz grubu ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu haricindeki diğer gruplar 10 hafta boyunca haftada 2 kez 1 saatlik egzersiz programına alınmıştır. Çocukların dengelerini değerlendirmek için Pediatrik Berg Denge Ölçeği, BOT 2-KF denge alt testi, Fonksiyonel Uzanma Testi; fonksiyonel ambulasyonu değerlendirmek için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ve Zamanlı Merdiven İnip Çıkma Testi; yürümenin değerlendirilmesi için On Metre Yürüme Testi ve yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of Tai Chi on balance, functional ambulance and walking in children with congenital sensorineural hearing impairment. 39 children with congenital sensorineural hearing impairment diagnosed at age 10-14 years were included in the study. Children with congenital sensorineural hearing impairment were divided into three groups as Tai Chi group, conventional exercise group and control group by block randomization method. Other groups except the control group were included in the 1 hour exercise program twice a week for 10 weeks. Pediatric Berg Balance Scale, BOT 2-SF balance subtest, Functional Reach Test to assess children's balance; Timed Up and Walk Test and Timed Ladder Up and Down Test to assess functional ambulation; Ten Meter Walk Test and gait time-distance characteristics were used to asses the walking.